top of page

Arrestohet Ilir Meto në Belgjikë


Bosi i bandës shqiptare u arrestua në Bruksel pas 17 vitesh në arrati


Nga Alan Hope


Kreu i një grupi të krimit të organizuar shqiptaro-italian i kërkuar nga forcat e policisë ndërkombëtare për 17 vitet e fundit është arrestuar në Bruksel. Ilir Meto, 56 vjeç, i njohur si Il Dottore ose ‘mjeku’ në qarqet kriminale, u dënua me 14 vjet burg në mungesë të tij në 2004, dhe që prej asaj kohe është në arrati. Në 2012 ai u dënua, përsëri në mungesë, me 15 vjet të tjera, në të dy rastet për trafik droge.

Sipas shtypit italian, ai u arrestua në Saint-Josse, ku jetonte me gruan dhe fëmijët e tij, në fillim të marsit.

Sipas burimeve italiane, ai u gjurmua nga skuadra antimafia e qytetit italian të Leçes. Policia e Brukselit që kreu arrestimin, ndërkohë, nuk pranoi të konfirmonte atë informacion.

Divizioni belg FAST (Ekipi i Kërkimit Aktiv të Arratisjes) i policisë federale ishte përgjegjës për arrestimin në terren.

Nuk është e qartë nëse Meto ishte këtu gjatë gjithë kohëzgjatjes së fluturimit të tij nga drejtësia, apo në të vërtetë se si arriti të jetonte këtu. Supozohet se ai jetonte me një emër të rremë, por hetuesit nuk nguten të shpjegojnë më shumë.

Meto duket se nuk ka asnjë lidhje me krimin e organizuar në Belgjikë. Arrestimi i tij u bë në lidhje me dy urdhra ndërkombëtarë, nga dënimet e vitit 2004 dhe 2012.

Emri i tij ka qenë gjithashtu i lidhur me trafikun e armëve dhe banda italo-shqiptare që ai drejtoi kishte lidhje me një grup tjetër krimi të organizuar italo-marokenë.

Këtë javë ai u dorëzua tek autoritetet italiane. Tani ai përballet me 29 vjet burg.

63 views0 comments

Opmerkingen


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page