top of page

Argjentina


Argjentina

Astrit Lulushi


Argjentina nuk ka futbollistë me ngjyrë.

Pse? Ne kemi parë lojtarë me ngjyrë në skuadrat e futbollit të Brazilit për dekada të tëra, më i famshmi është Edson Arantes do Nascimento, i njohur si Pele, i konsideruar nga shumë si më i madhi i të gjitha kohërave. Në Kupën e Botës FIFA të këtij viti, ne i shohim ata në ekipet nga Uruguai dhe Ekuadori. Dhe ne i kemi parë ata të shkëlqejnë në ekipe të tjera të Amerikës së Jugut në të kaluarën.

Teofilo Cubillas luajti për Perunë në vitet 1970 dhe 1980 dhe u zgjodh si lojtari më i madh i Perusë në një sondazh të Federatës Ndërkombëtare të Historisë dhe Statistikave të Futbollit (IFFHS). Kolumbia ka, ndër të tjera, Faustino ‘Tino’ Asprilla, i cili është një nga lojtarët e tyre më të mirë ndonjëherë. Për të gjetur një lojtar me ngjyrë në skuadrën e Argjentinës, megjithatë, duhet të ktheheni shumë prapa në vitet 1920, kur Alejandro de los Santos luajti për vendin, duke e ndihmuar atë në fitimin e Kampionatit të Amerikës së Jugut.

Pra, pse lojtarët me ngjyrë në kombëtaren e Argjentinës janë aq të rrallë sa politikanët e ndershëm (nëse ekzistojnë)? Përgjigja është e thjeshtë: demografia. Afro-argjentinasit përbëjnë më pak se një për qind të popullsisë së vendit, përqindja më e ulët e të gjitha vendeve të Amerikës Latine. Por pse është kaq i ulët?

Afrikanët e parë të skllavëruar mbërritën në Buenos Aires, nëpërmjet Brazilit, në 1587 dhe u depozituan në brigjet e Río de la Plata, grykëderdhja e formuar nga bashkimi i lumit Uruguay dhe lumit Parana. Tregtia e skllevërve në Argjentinë ishte një biznes i lulëzuar, duke qenë aktiviteti kryesor tregtar në Buenos Aires nga viti 1580 deri në vitin 1640. Gjatë asaj kohe, 70 për qind e vlerës së të gjitha importeve që mbërrinin në atë qytet ishin afrikanë të skllavëruar.

Nga fundi i shekullit të 18-të, një e treta e popullsisë ishte e zezë. Në disa provinca, duke përfshirë Santiago del Estero, Catamarca, Salta dhe Cordoba, zezakët përbënin gjysmën e popullsisë. Të dhënat e regjistrimit tregojnë gjithashtu se Buenos Aires, popullsia e qytetit më të populluar të Argjentinës me origjinë afrikane, ishte dyfishuar nga viti 1778 në 1836.

Në vitet 1850, filozofi dhe diplomati argjentinas Juan Bautista Alberdi promovoi imigracionin evropian të bardhë në vend. Kështu bëri edhe Presidenti Justo Jose de Urquiza (1854-60), me Amendamentin 25, i cili qëndron ende sot, duke deklaruar, "Qeveria federale do të nxisë imigracionin evropian". Katër milionë emigrantë evropianë iu përgjigjën thirrjes së qeverisë për të emigruar midis 1860 dhe 1914.

Nga fundi i shekullit të 19-të, ish-presidenti Domingo Faustino Sarmiento tha: "Njëzet vjet që këtej, do të jetë e nevojshme të udhëtoni në Brazil për të parë zezakët". Sarmiento kishte shprehur ndjenja të ngjashme në lidhje me eliminimin e zezakëve nga peizazhi argjentinas dekada përpara se të bëhej president, duke shkruar në ditarin e tij në vitin 1948, "Në Shtetet e Bashkuara. katër milionë janë zezakë, dhe brenda 20 viteve do të jenë tetë milionë.” Këto perspektiva vazhduan deri në fund të shekullit të 20-të, ndërsa një tjetër president argjentinas, Carlos Menem, i cili udhëhoqi vendin nga 1989 deri në 1999, deklaroi: “Në Argjentinë, zezakët nuk ekzistojnë; ky është një problem brazilian.”

Njëkohësisht me rritjen e popullsisë së bardhë evropiane të Argjentinës, vendi pa një rënie të konsiderueshme në qytetarët e saj afro-argjentinas. Historianët pajtohen se një nga faktorët kryesorë që kontribuojnë në këtë ulje janë luftërat. Në letër, skllavëria u shfuqizua në Argjentinë në 1813, por shumë afro-argjentinas mbaheshin ende si njerëz të skllavëruar. Deri në vitin 1853, ligji thoshte se pronarët e skllevërve duhet të dorëzonin 40 për qind të skllevërve të tyre në shërbimin ushtarak. Kishte një sasi joproporcionale afro-argjentinase që luftonin betejat e vendit.

Për shembull, dy të tretat e ushtrisë së Andeve të gjeneralit Jose San Martín përbëheshin nga burra me ngjyrë. Nga 2500 ushtarë me ngjyrë që morën pjesë në Kalimin e Andeve gjatë Luftës së Pavarësisë, vetëm 143 mbijetuan dhe u kthyen në Argjentinë. Dorëzim pas pesë vitesh shërbimi iu premtua atyre që do të luftonin për vendin në luftërat e tij. Premtimi u mbajt rrallë dhe shumë vdiqën në vijën e frontit, ndërsa shumë të tjerë dezertuan, duke arritur deri në veri deri në Lima, Peru. Lufta kundër Paraguait nga 1865-1870 (në të cilën luftuan mijëra zezakë) gjithashtu pati një efekt shkatërrues në popullsinë e zezë të vendit.

Hendeku gjinor që rezultoi nga humbja e burrave të zinj që vdiqën në betejë i bëri gratë zezake të çiftëzoheshin me burra të bardhë, duke e zbehur më tej popullsinë e zezake. Në të njëjtën kohë, disa ikën, duke përdorur Brazilin dhe Uruguain, të cilat ishin më pak shtypëse për ta. Fillimi i etheve të verdha në Buenos Aires në 1871 gjithashtu pati një ndikim. Deri në vitin 1895, popullsia e zezë ishte pakësuar aq shpejt sa qeveria nuk i regjistroi njerëzit me origjinë afrikane në regjistrimin kombëtar.

Nuk është për t'u habitur që shumë nazistë, duke përfshirë edhe doktorin famëkeq Josef Mengele ("Engjëlli i Vdekjes"), i cili më vonë u zhvendos në Paraguaj dhe më pas në Brazil, fillimisht kërkuan dhe gjetën strehim në Argjentinë pas Luftës së Dytë Botërore. Nazistët jo vetëm që u toleruan, por u inkurajuan të emigronin, madje u futën kontrabandë në vend, pasi Presidenti Juan Peron u përpoq të rekrutonte ata me ekspertizë të veçantë ushtarake dhe teknike që ai besonte se do të kishin vlerë për kombin e tij. Është vlerësuar se rreth 5,000 kriminelë nazistë të luftës u zhvendosën në Argjentinë, më shumë se çdo vend tjetër i Amerikës së Jugut, duke justifikuar reputacionin e tij si një strehë naziste.

Shkatërrimi i popullsisë së zezë të Argjentinës nuk ndodhi natyrshëm, por, përkundrazi, nga projektimi. Tregimet dhe veprimet e liderëve të saj zbulojnë një përpjekje të qëllimshme për të përqafuar kulturën evropiane dhe 'bardhësinë' dhe për të zbehur atë me ngjyrë.

13 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page