Navigate archive
first first April, 2014 first first
Su Mo Tu We Th Fr Sa
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Newsletter
Email:

image
23 prilli – Dita Botërore e Librit

23 prilli – Dita Botërore e Librit

23 prilli – Dita Botërore e Librit   23 prilli është një datë simbolike për literaturën botërore pasi në këtë datë në vitin 1616, vdiqën

E DIELA PASDITE

image
Resmi Osmani Tregim E DIELA PASDITE Triptik   Fund shtatori.Ndjehej freskia e vjeshtës.Shëtitorja e liqenit gëlonte nga njerëzia që ishin kthyer nga pushimet e verës,të ...
Full story

THEMELIMI I "KOMITETIT SHQIPËRIA E LIRË''

image
NGA HISTORIA E KOMUNITETIT SHQIPTARO-AMERIKAN                        THEMELIMI I "KOMITETIT SHQIPËRIA E LIRË''                                            Nga Frank Shkreli Ishte viti 1956.  Lufta e ftohët midis Lindjes komuniste ...
Full story

Në Suedi jepet "PENA E KRISTALT" për shkrimtaren Vilhelme Vrana Haxhiraj

image
Viollca Tytyni (Gjakova)   Në Suedi jepet "PENA E KRISTALT" për shkrimtaren Vilhelme Vrana Haxhiraj   Qendra Kulturore Shqiptare "Migjeni" në qytetin Boras të Suedisë, ...
Full story

SHPELLA IME DETARE

image
SHPELLA IME DETARE     Një shpellë detare,  me foletë e  pëllumbave të egër në                                                                          krye, me valët që llokoçiteshin në të si frymëmarrja e detit, me pllakat shkëmbore të ...
Full story

LIGJËRIM ARBËROR

image
LIGJËRIM ARBËROR     ATDHEU I POETIT   Jam një shkëmb kockë dhe kokëshkëmb, shkëmb që dhemb dhe rinitet jo nga vitet as nga stuhitë, nga arratitë dhe rrokullitë, këndoj këngë shkëmbi mërzinë përtyp nëpër dhëmbë, lotin gëlltit siç gëlltit hallin, në majë të ...
Full story

Dietë bulkthesh

image
Dietë bulkthesh Nga Fatmir Terziu   Londër 2014-të. Shkencëtarët zbulojnë me provat e tyre, bulkthet, janë dietë e mirë për shëndetin e njeriut, i bëjnë ...
Full story

Nëse është e vërtetë që vdes Njeriu...

image
Faruk Myrtaj   Nëse është e vërtetë që vdes Njeriu... Alistair Macleod (July 20, 1936 – April 20, 2014), novelist e akademik i njohur, njeri prej autorëve më ...
Full story

Mallkim

image
Mallkim Mbase nëna i shkrehu mallkimet kur s’mbante vath në vesh e babai tagjitej me bijtë e tij. Vetëm sytë e mi ...
Full story

“Kozmopolitizmi” dhe “Europianizmi” shqipëtar shfaqet në mënyrë të shëmtuar.

image
“Kozmopolitizmi” dhe “Europianizmi” shqipëtar shfaqet në mënyrë të shëmtuar. Nga Nimfa Hakani Këto ditë po flitet gjërësisht në gazetat shqipëtare si këndej dhe matanë ...
Full story

Bashkëkombësit e mi të vonuar

image
Bashkëkombësit e mi të vonuar     Që serbët mund të ulën këmbëkryq në Tiranë apo në Durrës, punë e madhe, Shqipëria është vend i hapur e demokratik, ...
Full story

Java e madhe

image
Java e madhe   Rruga bosh si veze e se enjtes se madhe plasaritur nga zierja e tepert. Me qenin ec trotuarit duke ...
Full story

DITA E KATËRTË ME “SHAKATË VLONJATE”

image
                                                                           KOLONELI NE BURG DISIPLINE Nga Luan Çipi   Në ditën e katërt, grupi Tiranas me pensionistë vlonjatë, zuri vend po te “Kafja e ...
Full story

DIALOGU I ZOGJVE KËNGËTARË

image
Vullnet Mato   DIALOGU I ZOGJVE KËNGËTARË   M’u desh të mësoj gjuhën e zogjve disa vjet, kur ëmbëlsinë e vargut poetik kisha mangët. Sot dëgjova si bisedonte zogëza me zogun ...
Full story

Bulqizë 2014

image
Bulqizë 2014       Kukuvajka gjumin zgjon… Shallin lidhur lak në grykë. Qafës së Buellit mbi furgon, Një ngulçimë më zë në fyt. Nuk ...
Full story

Mendime për teatrin kombëtar shqiptar

image
     Mendime për teatrin kombëtar shqiptar   Reshat   Kripa                Me termin “Teatër Kombëtar Shqiptar” nuk duhet të nënkuptojmë vetëm teatrin që ndodhet në Tiranë, por të ...
Full story

More News

U ngjall vertet ? Born Again ? Jesus’ resurrection

image
U ngjall vertet ? Born Again ? Jesus’ resurrection  Easter Sunday represents the foundational claim of Christian faith, the highest day of the Christian year as
Full story

Profesor Jup Kastrati figura madhore e shkencës gjuhësore shqiptare!

image
Profesor Jup Kastrati figura madhore e shkencës gjuhësore shqiptare! Fatmir Terziu   Shkodra dukej si një tepsi e tejdukshme, e përthyer mbi “Byrektoren” e qytetit,
Full story

Po ikin shokët

image
Faslli Haliti   «Po ikin shokët çdo vit, Ata Që më donin,    Ata  Që adhuroja, Dhe më adhuronin» Po ikin shokët Poeti
Full story

Drita natyrisht

image
Drita natyrisht     Prelud   Në mes të heshtjes së pazakonshme, këtu ulur në tavolinën e vogël po ju shkruaj. Ndërrimi ishte patjetër i
Full story

SYTË E HOMERIT

image
SYTË E HOMERIT Ndërsa mësuesi po fliste për Homerin, Blerimi hapi tekstin mësimor në atë faqe. I tërhoqi vëmendjen busti i autorit.
Full story

VEPËR POETIKE ME STRUKTURË DHE QASJE TJETËR

image
      Halil Haxhosaj është emër i njohur në letërsi, sidomos në poezi. Është autor i 22 veprave pothuajse i të gjitha formave dhe gjinive letrare. Shkruan
Full story

Vërtet mungonin përkthyesit?

image
Vërtet mungonin përkthyesit? Seleksionimi ‘soc-realist’ që aneksoi krijimtarinë angleze Fatmir Terziu Proza dhe poezia angleze çuditërisht ka qenë shumë pak e njohur në mjediset letrare shqiptare. Parë
Full story

ELIDA BUÇPAPAJ – VETËVETJA NË POEZI E NË PËRJETËSI

image
1. Si astenji shembullim tjetër bashkëkohor shqiptar, zonja mediatike Elida Buçpapaj, ka një shtatrritje të trefishtë në vite dhe në personalitet poetik: Vajzë
Full story

Vargu i thyer i Elidës i ngjan një frymëmarrjeje me gulçime

image
Parathënie     Ka vëllime  poetësh  që të befasojnë me ndonjë paradoks që i  karakterizon. Ky është rasti edhe  i vëllimit të fundit të shkruar nga poetesha e
Full story

Zërat poetik për Çamërinë !

image
Këndvështrim   Zërat poetik për Çamërinë !   ( Fatime Kulli & Kolec Traboini „Çamëri zemra ime“ Antologji poetike, 2014, faqe, 216).   Bilall Maliqi   Çamëria plagë e pashëruar, sikurse edhe
Full story

….E PASKE BËRË LIBRIN

image
                                         ….E PASKE BËRË LIBRIN   -bisedë me Sadulla Zendeli-Daja në prag të botimit të fjalorit shqip-suedisht             Çdo shqiptar që ta pyesesh diçka, ai ka një poezi
Full story

Krenaria nuk ka ligje.

image
      Një shi i imët kish kohë që kish filluar dhe nuk donte të mbaronte atë ditë shkurti. Ftohtë nuk bënte për muajin që ishte, por
Full story

URIME PASHKËT, VËLLEZËR TË NDERUAR!

image
URIME FESTA E PASHKËVE - CITATE BIBLIKE PËR JEZUSIN URIME PASHKËT,  VËLLEZËR TË NDERUAR! VËLLEZËR TË BESIMIT TË KRISHTER! URIME PASHKËT, SHËNDET TË MIRË DHE JETË TË GJATË!                              
Full story

Nga Metamorfozat Pigmalioni

image
      Nga Metamorfozat Pigmalioni   Megjithatë Propetidet patën guximin e paturpshëm të mohonin që Venera të ishte perëndi! Dhe kjo e nxehu aq shumë sa i shtyn që të ofronin
Full story
Log in

Featured author
Currently active users: 40
Guests: 40
Users: 0

Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1