top of page

U NDA NGA JETA RESHAT KRIPA


Reshat Kripa

U NDA NGA JETA RESHAT KRIPA

Na Luan Çipi


Një shok e preu rrugën në mes,

Miku ynë i ëmbël, Reshat Kripa,

Vlonjat i hershëm, shqiptar me besë,

Publicisti, poeti dhe trimi me çika.

Qysh pesëmbëdhjetë vjeç në kohë t’ Enverit,

Shpërndau trakte, kërkoi Liri

Dhe e burgosën, e shtinë midis ferrit,

N’ ëndërrim të flamurit të Kuq e Zi.

,,Atdhetari’’ e kishte pseudonimin,

Dhe për atdheun sakrifikoi,

Me ‘’Demokratët’’ bëri betimin,

Me ta u lidh e me ta luftoi.

Doli në krye të ‘’ish të përndjekurve’’,

Aktivist për rehabilitim, dëmshpërblim,

Në ballë u ndodh të të gjitha përpjekjeve,

Që Shqipëria në Evropë, të ketë integrim.

Po, kaq  ishte e thënë, ka kufi jeta,

Në tetëdhjetetre vjetor, u shuajt kolosi.

I paharruar për veprat e veta,

Do  ngelet heroi, që ëndrrat si sosi...

Tiranë, më 05.12.2019


17 views0 comments

Comentários


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page