top of page

..." Ti me fale thermija dashurie, me nuk gaboj..."!!!


Pirro Minella Millona

..." Ti me fale thermija dashurie, me nuk gaboj..."!!!...Ajo ecen qete qete, cdo dite ne rruget e Liqenit. E menduar ajo ecen ngadale. Ne syte e saj dallohet trishtimi, brenga, mundimi i shpirtit. Ja edhe sot u kthye nga shetitja e gjate dhe u ul ne tavolinern e preferuar. Veshtrimi i tretur diku larg. Ju afrova dhe me miresi e pershendeta. Nuk e kishte mendjen. Kur pa hijen time permbi kokes se saj u permend. Ngriti syte e medhenje te menduar, me ato rrathe te medhenj. I kerkova leje te ulesha. Porosita edhe une nje kafe. Filluam te bisedojme. Ne nje moment i thashe: -Ju shikoj shpesh ketej ashtu te menduar, gjithmone vetem. Besoj e ke brengen tende I kerkova te rrefehej, te nxirret sado pak ate vrer qe kishte shume shpirti i saj. U mendua nje here, percolli peshtymen dhe filloi me nje ze te ulet sikur fliste me vete: Isha e re, e bukur me hov , me gjallerine qe te jep mosha. Njoha dhe une nje djale, mu duk i bukur, po vertete i bukur ishte, por jo ne shpirt. Ju fala njehere. Disa here, duke shpresuar ne dashurine e madhe te bukur. Por e kuptova qe ai donte trupin tim, as mori mundmin te hynte thelle ne shpirtin tim. Jo nuk mund ta pranoja. Ai me perdori si nje monedhe dhe kur une u zhvleftesova ne syte e tij, me hodhi tej pa vlere. E pyeta veten time: Ku po shkon keshtu, jo nuk mund te vazhdoja me. E mblodha mendjen e hodha tej ato ndjenja dhe friken time e zbrita ne stacionin e pare larg tij. Fillova te kuvendoj me veten time: -Me fal e di qa gabova rende, por do te jem e forte heren tjeter,nuk do te jem kaq e dobet para atij dikushi. E di qe do te qaj sapo te mbyllet ajo dere. Bera analizen time te brendeshme: -Me ka dashur valle dhe si e ka shprehur ate. -Nga ty kam marre vetem therrime dashurie jo dashurine e plote te merituar nga Ty. Lexohet ne syte e mi qe ate dashuri e kam grisur fije fije, nuk kam nevoje per ato therrime dashurie. Me fal zemer qe nuk e dije se ku po shkoja. Nje dite buze mbremje, ndjeva trokitjen e njohur te tij. U drodha, dyzova mos valle. Pyeta veten time: Ta hap dhe kete here. U nisa por e mblodha mendjen dhe i thashe me ze te plote vetes time: -Mos guxo, ai me hodhi poshte si monedhe pa vlere, nuk qesha asnjehere. Jo, mos guxo. Trokitja u fashit, kembet matane u terhoqen zvarre dhe u larguan. Iku hija qe me mbante mua mberthyer.. Qava pas deres mbyllur. Jo ,kete here do te jem e forte, nuk do te gaboj me...


23 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page