top of page

POEZI PËR TË PËRSHËNDETUR VJESHTËN!NGA ARQILE V GJATA

LIBRAT DHE UNË!

Sapo lind dielli,

librave të biblotekës ua kreh flokët e thinjura,

aty,

në gjoksin e tyre,

jam dhe unë.

Të mbuluara nga gjurmët e kohës,

librat

shpalosin horizontin nëpër adresa të humbura…

Në raftet e biblotekës,

fshehur autorë të akullt,

kur i shfleton arlisen si kurme njerëzore,

të pikturuara me buzëqeshje nëpër netët iluzore,

të ngarkuara me kode,

që lëvizin të përlotura sa herë ngjiten syve të mi.

Çdo libër

ka ngjyrën e gjakut nga kanë lindur,

qajnë sa herë cimbisin vetveten,

të zverdhuar për lexues të bardhë.

Në bujtinën e librave nuk ndihem i vetmuar, dehem, bëhem tapë… Ato,

nga gëzimi grinden,

për gjithçka u ngjajnë bukurshkruesëve rrebel, pijanecë e kokëkrisur… Librat flasin gjuhën e zogjëve, kanë mënyrën e tyre magjike të t’ fjeturit, prej fletëve shpërndajnë tinguj të çuditshëm! Kush mund t’i dëgjoj...?

Nga xhelozia për kohën,

të trimëruara thyejnë guaskën, të zgjojnë nga gjumi zotat e tyre,

përthyer mbi peshën e librave! Shtator 2016


GUSHËBARDHA, VALËZ DETI

“Dashuria vajton edhe në gurë.”

Nëpër vargje Gushëbardha, valëz deti,

më vjen si mëtim e ndjellamirë, gur i çmuar,

si pejsazh që e dua shumë.

Më vjen e ikën

nëpër muzgje dehur nga bukuria,

Gushëbardha, valëz deti si mëngjesi në pranverë!

Ti,

loti im, mallëngjim që riluan me fatin, vjen e merr diçka nga unë. Jeton me kaçurrelat e mia të bardha,

i rishkruan kujtimet nën dritën e vetëtimave Gushëbardha, valëz deti, di të bëhesh edhe lumë!

Gushëbardha valëz deti, si mëngjesi në pranverë,

lotin tim s’e lë të bjerë,

Nën qerpik si diamant,

rrezja e diellit e godit

dhe thërrmijat, gërma vargjesh

te kjo letër i ka mbjellë. Kur te unë, gur i vetmuar

shushurin , me lë pa gjumë,

Gushëbardha, valëz deti, di të bëhesh edhe shkumë!

S’ka gjë, lermë,

lermë ... lermë...

Lermë se të dua shumë!

Gushëbardha, valëz deti, je pranvere,

me sytë e ndritur ngelur tek unë, Si dy rreze drite, brenda qenies time,

Gushëbardha, valëz deti në çdo çast të vetëmisë

jam kujtimi yt, me ty tundet jeta...

Je mall i fëmijërisë! “Dashuria këndon edhe në gurë”

...bukuri e paharruar, mbetur nëpër këngë!

Gushëbardha, valëz deti si pejsazh

që e dua shumë!

Shtator 2016
10 views0 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page