top of page

NE QYTETIN E LASHTE TE BUTRINTIT…


Duke u nisur nga Saranda, ne nje udhetim fantastik permes KSAMILIT, me nje peizazh me kodra,kanale , liqene dhe Det te kalter, arrita ne BUTRINT… Ne Porten e Hyrjes per ne Kodren – Kala ndjeva si vetetime vargjet e hershme te Virgjilit gdhendur ne gur :

-Duke ecur shoh nje Troje te vogel

Nje Pergan te ngjashem atij te madhit

Dhe nje perrua te thate te quajtur “Ksanth”

Dhe aty ne prag puth porten KEA…

Trojanet bashke me mua kenaqen

Ne nje qytet –vella, kurse vete mbreti

Po i priste aty ne portiket e gjere

Ne mes te oborrit ku na kishin shtruar

Ca gjelle me ene floriri po i baltonin

Bokat me vere dhe ne dore mbanin kupat !...


Ne nje fletepalosje lexova historikun e shkurter te Qytetit te lashte te Butrintit…. Monumentet arkeologjike te Parkut Kombetar te Butrintit, qe sot jane si nje stoli ne natyre, jane zbuluar nga Misioni Arkeologjik Italian, i cili punoi gati 10 vjet ne Butrint ( 1928 – 1939 ).

Formimi i qytetit te lashte u be nga mergimtaret qe braktisen Trojen. Eshte nje mitologji e tere klasike, qe poeti latin Vigjili e pershkroi ne poemen epike ENEIDA, gjate vizites se tij ne Butrint kur kaloi per ne Itali.Ai rrefen ENEUN dhe ka vargje te gjalla qe te emocionojne, sikur ke qene vete aty !....

I gjithe vendbanimi i lashte eshte rrethuar me mure mbrojtese dhe i gjithe qyteti antik ngjan si nje qender kulti. Faltorja kushtuar Asklepit (perendise se mjekesise) u ndertua ne shpatin jugor te kodres se Akropolit. Ne ndenjeset e Teatrit jane gdhendur mbishkrime te shek. te 4-te p.kr. dhe tregon per dhurimet e besimtareve per faltoren.

Ne hyrje te Butrintit, ne derdhjen e Kanalit te Vivarit, rreth vitit 1807 Ali Pashe Tepelena ndertoi kalane e tij ne forme trekendeshi. Eshte nje sfond i bukur fortifikues qe eshte kthyer ne nje vendbanim te vogel peshkataresh…

Bashkeprania ideale e monumenteve historike,natyres dhe peizazhit e bene BUTRINTIN unikal ne llojin e vete antik. Per kete vecori ,Qyteti Antik i BUTRINTIT, me 1992 u shpall“Pasuri e Trashegimise Boterore ne mbrojtje nga UNESCO,brenda Parkut Kombetar te Butrintit me siperfaqe prej 9,424 Ha dhe prej vitit 2003 gezon Statusin “Zone Ligatinore” me rendesi nderkombetare – Zone “RAMSAR”….

NIMFA E QYTETËRIMEVE TË VJETRA !...

Eci mbushur me diell në BUTRINT

Në dheun e vjetër plot statuja

Që mbartin mbishkrime antike

Mbi gërmadha qytetërimesh të lashta…


Zjarri i kaltërtë jonian

Në gjirin e vogël me kalanë e Lëkurësit

Zgjon Amforat në oborrin e Muzeut

Trokëllimat e kuajve nga muzgjet me hënë !...


Butrinti me sinopse historike

Zgjon optikën e kujtesës

Shpalos statujat e famshme

Tingëllimën e vargjeve të hershme të Virgjilit

Gdhendur në gur tamam si Troja !...26 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page