top of page

KOLERA DHE MASKA


MYSLIM MASKA


POEZI

Kolerën e takoj përditë,

Më buzëqesh,

Ma bënë me sy,

Më vjen vërdallë…

Shtirem se KUÇKËN

Nuk e shoh,

Dhe pse me vjen

Ta shqyej të gjallë…

Dhe do ta shqyej

Se vërtetë,

Unë e kam

Mbiemrin MASKA

Me qindra vjet…

* * *

Nuk them

KE FAJ TI

Që s’bënë dot DRITË,

Me mua

Ç’dreqin ke

Që ma fik DRITËN?...

***

Kur morëm flakë

E u shkrimë,

Heshtëm si llavë e ngrirë;

Atë çast

Si një gjethe e florinjtë

Ra hëna në rrugë.

E mori një i verbër

Dhe deshi ta fuste në shpirt

(Meqë atë çast sikur pa dritë!)

Po kur ndjeu ulërimë yjesh,

E hodhi prapë

Në qiell…

Unë dhe ti u bëmë prapë Dritë…

152 views4 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page