top of page

KANGURJA DHE DHELPRA


Janaq Pani

KANGURJA DHE DHELPRA

Fabul


Një kangureje në kullotë Dhelpra i qaset me nge: "Nuk gjej fjalë, mike,- i thotë Të të mburr vlerat që ke.


Po sot do ta them në sy, Për gjithçka të kam zili.


Po më shumë e më shumë Të lakmoj xhepin në bark, E dëshirë do kisha unë Bashkë ne të shkonim larg.


Brenda xhepit, e marr me mënd Do më mbash si fëmijën tënd.


Gjatë këtë mendim e bluaj T'i shoh hajrin atij xhepit tuaj..."


" Të madh oreks paske moj dhelpër E po lakmon ti xhepin tim, Përveç të mive, askujt tjetër Nuk i kam bërë e bëj shërbim.


Ndaj ndrikull të të mbushet koka As xhep, as prehër s'i kam për qoka."

18 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page