IM ATE

Sot ne 92 vjetorin e lindjes se tim eti Luigjit ( Mjeshter i madh) nje rrefim i shkurter.

Nga Nikolin Gurakuqi


Nikolin GurakuqiIm ate ishte nje burre i ditur, erudit, njohes i kater gjuheve, i letersise klasike dhe moderne, dramaturgjise, muzikes, arteve skenike, piktures, gjuhesise, dhe nje apasionant i madhi sporteve, pa dallim disiplinash.Ishte i pashem dhe i fuqishem fizikisht.Ai bente rregullisht gjimnastike te perditeshme ne koridorin e shtepise, me nje karrike, ku ushtrohesh per muskujt e barkut, te kraheve, dhe te kembeve. Bente cdo dite banje me uje te ftohte, ndersa kur iknim me pushime ne hotelet e plazhit te Durresit, bente not krol, nga Hekurudha tek Iliria, e kthim. Vishej thjeshte dhe bukur, por pa ekstravaganca. Here here me ngjante me aktorin e famshem hollivudian Marlon Brando. Gjithe jeten e tij nuk rreshti se lexuari e studiuari, edhe kur ishte i semure. Nuk merzitej kurre, kishte nje durim, vullnet dhe krenari, per t'u admiruar, qe e shoqeruan deri ne fund. Me kujtohet mire koha, kur iu ngrit kolesteroli, dhe zgjohesh ne 4 te mengjesit te bente xhiron rrotull liqenit, dhe pasi kthehej ne shtepi, vijonte perkthimin e libreteve apo arieve e dueteve, te ndryshme, qe ja kerkonin ne opera kengetaret, apo ne Institutin e Larte te Arteve pedagoget dhe studentet. Perkthimi per te ishte nje dashuri e hershme qe ne rinine e pare apo ne adoleshence, dhe nuk ju nda kurre deri ne fund me nje pasion te rralle, qe sot nuk ekziston, pervecse ne kujtimet e bibliografeve. Pasi mbaronte perkthimin, behej gati per ne pune dhe ne 8,30 dilte nga shtepia i lare, i rruar, e i veshur me rrobat me te mira. Ai kishte nje respekt te madh per te. I paperkulur edhe nga hallet e jetes qe ne fund e sulmuan egersisht me semundjen e papritur te mamase, duke u kthyer ne nje bashkevuajtes qe i sherbeu gruas se tij, me