top of page

DY POEZI NGA MYSLIM MASKA


DY POEZI NGA MYSLIM MASKA

Vajzës shqiptare që vdiq në spital

Pas një aksidenti automobilistik

ISHTE E BUKUR ISABELA…

Paska jeta plot çudira,

Të bën shpirtrrëmujë,

Thosh ndër ethe Isabela,

Tek dergjej sëmurë.

Ish e vogël Isabela,

E bukur pa fund….

Me lot yjesh qante Era,

S’bënte dot më shumë.

Ajo trembej, drithërohej,

Ndizej ndjenjë e shpirt.

S’e kuptonte se ç’po ndodhte,

Ishte apo s’ishte…

Befas e rrëmben një djalë,

Shkrihen këmbë e duar.

Puthen, digjen, ndizen flakë

Duke fluturuar…

Prindërit qanin, ajo qeshte

Tek u tundte dorën…

-Ç’bën, ku shkon moj Isabela?

Na e nxive botën…

Ish e vogël Isabela,

E bukur pa fund.

Kur nuk mundën yjet, era,

Ç’mund të bëja unë…

TRËNDAFILI

Në fillim iu thanë lulet,

Pastaj gjethet, degët,

Dhe më në fund rrënjët.

Dy metër katrorë shkretëtirë!

S’DIHET MIRË KUSH E THAU,

Njerëzit apo kohrat…

Pas dhjetra vitesh,

Një udhëtar shtrihet mbi të për t’u

Shlodhur;

Çuditërisht, në ëndërr

Pa kopshte me trëndafila…

151 views4 comments

4 Comments


I nderuar z. Leone! Eshte nder per mua qe nje poet, shkrimtar i talentuar dhe origjinal si Ju

me vlereson.

P. S. Piskama juaj: "Mos ma fyeni shkodren", me tronditi e me kujtoi te pa harruarin Babane tuaj...

NDERIM: Myslim Maska.

Like

Urime miku im Mylim!

Like

Shume i dashur mik! Te falnderoj per angazhimin, per vleresimin analitik, dashamires dhe teper serioz per poezite e mia. Te perqafoj me mall, Myslimi.

Like

Kozma Gjergji
Kozma Gjergji
Apr 01, 2021

Edhe në këto dy poezi, si gjithnjë, po ajo mënyrë myslimiane proçedimi

poetiko-filozofik për të depërtuar sa më thellë në subkoshiencën dhe shpirtin e

njerëzores e jonjerëzores, që si magjistari e bën të pamundshmen në të mundshme,

irealen në reale, madje edhe dhimbjen në festë. Poezive ua shton vlerën dhe

spontaniteti, befasia e koloriti i pasur stilistikor.

Përgëzimet më të përzemërta i dashur mik, Kozmai.

Like

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page