top of page

DRAMA E MUNDIMEVE TE POETIT…
…………………………..NGA SPASSE THANASI


Sarandë,

Erdha në frymëmarrjen tënde të pashterur

Te hap përsëri mbulesën e trazuar të dallgëve…

Si në një tabelë tek “Trëndafili i Erërave”

Gjej emrin e poetit Agim Mato

Të shkruar mbi pllakat shëmbore të ëndrrave

Me pikëllimin e madh mbi shkulme drite

Dhe lotët që detin e bënin më të hidhur…


Tek valët lot rrjedhin edhe sot

Drama e mundimeve te poetit platon ende qytetin

Sfidon madhështinë e tmershme të betonit

Me dashurinë e yjeve nëpër trotuare e shëtitore

Në tërë bukurinë e kaltërtë me ndjenjë “zemrash

njerëzore” !...


Sarandë,

M’u desh të zhytem në “lundrimet e shpirtit” të poetit

Që të kuptoj “makinën e universit”dhe “energjinë e

ëndrrave e ve tonajenjave mahniste mbrwmjet e majepsur !...zore !...”

Hapësirat e tua në trajtë lotësh

Më ngritën zërin për poetin me shtëpi prej druri

Në vetminë e tij kozmike

Duke lënë pas vetes zbrazëti e dhimbje

Në stinët e dikurshme

Ku spektakli i luleve mbushte dritaret e ballkonet

Dhe aroma e ndjenjave mahniste “mbrëmjet e

magjepsur” !...

Kureshtja e larget me romuze poetike

Me shfaq horizontet ku mbajne frymën shenjtorët

Shikimi më ndalet tek “Trëndafili i hershëm”

Me petale të gjera e vezullime të ndezura…

Eci në qelqe ëndrrash dhe shkëlqime qiparizësh

Ku spektakli i luleve

Selitur nga flladet

Më jep dlirësinë në peizazhet e ndricuara

ku mblidhen erërat e ngrohta

e të qarat e fëmijëve…

Këtu ujërat mbushen me dritë

Bëhen pasqyrë e një qyteti ëndrrash

Imazhet e freskëta mblidhen në rrjetë peshkatarësh

Dhe fshehin pozicionin e yjeve në qiell…

Më shëtit poeti Agim Mato kudo

Nga Poseidoni tek “Rrugët e Bardha”

Nga Rrapi i Nivicës Bubar tek zallishtet e detit

Nga plazhi i Krorëzës tek “Trëndafili i Erërave”

Nga Qafa e Llogarasë ku flenë mjegullat

Në Kalanë e Lëkurësit ku flasin “Perënditë”

Nga monumentet e Butrintit me nimfën e lashtë

Në kaltërsinë verbuese të Jonit !...

Sa shumë hapësira të gjera bukurie

Puhiza të lehta në qiellin e buzëmbrëmjes

Më vijnë së largu të gjitha vegimet

Kujtesa e lodhur e poetit

Turbullon edhe kaltërsitë

Shkruan ende, me tërbimin e kohrave

detin e udhëve të pafund të jetës !...

17 views0 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page