top of page

Alternativa


Alternativa

Astrit Lulushi


Është ndryshe kur lihet

dhe ndryshe kur harrohet

Si në pyll të thellë pafund

Ku askush s’është përreth,

Përveç;

Pemë, tokë dhe uji që rrjedh

Ndjehet në këto vende era,

Që fryn e sjell frymë, hyn brenda

Peizazhi përpara të kthen në vete

Kalon nëpër të, bëhesh pjesë e tij,

Me gjak, mish e kocka, ku të takon

Të pushosh; lëre veten të shkojë,

Rrugë e parrugë, s’ka asgjë të keqe.

11 views0 comments

תגובות


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page