top of page

JETA


Eqerem Canaj


Vjen miku i fshatit me dy arka plot, mezi ngjit shkallet, syte kullonin lotet... po nuk sjell perime, drithera apo mish: ne njeren arke babain- sterre i zine fytyre, ne tjetren arke nenen, me te zbehten ngjyre, erdhen qe te shihnin shtepine, katandine...

te takojne djalin- djalin rrenjedalin

2

ishin vite shkuar lart te Gryk' e Honit, vdekja sulmon mua- eterit renkonin: nuk gjendej sherimi ne gojen e kalit... poshte kembeve lumi, ku ta hidhnin hallin... vendi i eger ish - qendisur me plumba, nen ze qante babai, ulerinte keq mema:

po u ikte djali- djali rrenjedali

3

kane kaluar vite, plaga eshte perthare, harruar rruge, shtigje, prane detit me dallge- dallgesh perflakur, qellojne me shuplake... pa jam me i pasuri, me dy arkivole... kot me kot, bot' e kamur- bete ne therrore : tash, nje burre qyteti me nje gomar shkolle:

djale nene, djale - djale e rrenjedale!

Vlore, me 21,09,2021.

31 views1 comment

1 Comment


Eshref Ymeri
Eshref Ymeri
Sep 23, 2021

I dashur Eqerem,

Më gëzon zemra dhe ju uroj me shpirt për vargjet e bukura që keni botuar në këtë portal të nderuar. Dëshiroj që ju, si një prozator dhe poet i talentuar, të dilni kohë pas kohe në faqet e tij. Simbolika në krijimtarinë tuaj është mbresëlënëse.

Ju uroj shëndet dhe suksese.

Eshref Ymeri

Like

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page