top of page

Bota


Eshte mbushur Bota


Me mostra, me gra si burra,

E me burra si gra…

As gra as burra, me gjini dhe pa gjini...

Ku nis e mbaron kjo histori ... kush e di!


U mbush bota....me ato e me ata

Me te vetequajtur nene e baba…

Gjinite jane keq perzier…

Ka plot njerez te perkryer,

Per femijet bejne gjithecka!


Ka te tjere qe sillen si te mjere,

Here nga fati… here koka u merr ere,

As njerin rol as tjetrin nuk e bejne…

Dhe ashtu shuhen breza te tere!


Ndaj duhet te kujtojme ngahera

Ate shprehjen e urte popullore...

Nuk gjendet kurre, pyll pa derra,

Pranda po jetojme kohe te tjera!


Mbyllur ne karantina e frontiera

Ndaj dhe lindi CORONA VIRUSI,

Si dikur kolera…

Se vlerat I mbyti pavlera!


© ELKO N. Qeparoi

28 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page