top of page

Zjarri që djeg: zemra e emigrantëve


Zjarri që djeg zemra e emigrantëve

Fatmir Terziu


Dyzet e gjashtë migrantë u gjetën të vdekur në pjesën e pasme të një rimorkioje traktori në San Antonio të hënën, thanë zyrtarët e zbatimit të ligjit. Gjashtëmbëdhjetë të tjerë - 12 të rritur dhe katër fëmijë - u dërguan në spitalet lokale me lëndime të lidhura me nxehtësinë.Urrejtja ndaj zbrazëtisë, me gjithë keqdashjen e saj, pëshpërit

„Ti je i pavlerë, ashtu si ai!“

gjoksi im ngushtohet, brinjët e mia shkrumbohen në një zemër

që refuzon të godasë ritmin e tij goditës


Vera po vdes!

vera po vdes!

dhe unë jam një tulipan

duke e tharë lulëzimin tim në shenjë proteste

pranvera po vdes, shpresa e tyre e vetme.


Këngët e ikjes mbushin shpejt ajrin ndërsa sorrat ngjiten

duke e lyer horizontin të zi si një bark bosh

„Ata shkuan përgjithmonë" pëshpërit zbrazëtia „Ata gjithmonë shkojnë“

melodia e tyre na përndjek të gjithëve të lidhur me tokën

që i pret…,

Vera po vdes!

vera vdiq!


„Koha po shkruan lajmin!“ „Bota po lag ekranin!“

sytë e shndritshëm shkëlqejnë, ndërsa secili këndon

„Dyzet e gjashtë migrantë u gjetën në korr!“

duke u premtuar liri fëmijëve në krahë

në prushin e mitit.


Duke u përkulur poshtë dhe duke u përkulur nga brenda, u shtriva

ndërsa petalet e mia bien rreth meje

duke tundur si krahë të thyer

zemrat e emigrantëve, si ata të tyret,

tashmë kanë nevojë për qiell të hapur…


kështu që lirinë e tyre e gjeta në protestën e tulipanëve

në zjarrin që djeg zemra e emigrantëve.

21 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page