top of page

Vjeshta derdhi lotët


Poezi

Nga Xhevahir Cirongu
Vjeshta derdhi lotët

Një gjethe e verdhë vjeshte

U këput e ra pa dashur nga pema,

Ashtu mbi supe më ra ngadalë

Mos u tremb o njeri i mirë

Erdha të them veç disa fjalë.

Vjeshta filloi të derdh lotët e sajè

Ndoshta po qan ëndrrat në ikje;

Bashkë me gjethet e zverdhura

Të zgjojë dashuritë e stinëve te ne.

Degët e pemëve nga era lëkunden

Ato kanë xhelozinë e stinëve që ikën,

Puthjet e ngrohta nëpër degët lanë

Ikën pas erës,lamtumirë gjethet më thanë.

Pas kaq vitesh ëndrrat m’u zgjuan

Loti vjeshtës pikon në gjethet e verdha,

Dhe ne vrapojmë pas tyre në heshtje

Kështu vërtetë qenka edhe jeta .

Dt. 31 Tetor 2019

7 views0 comments

Komentar


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page