top of page

Viktima?! 15 vjeçe, e përdhunuar nga pesë persona…
Përdhunim?! Nocioni që përdhunimi është një akt dhune, sesa seks, është një parim qendror në mbështetjen dhe edukimin e krizës së përdhunimit. Një përfitim terapeutik i këtij konceptualizimi të përdhunimit është se kundërvepron me turpin dhe fajin, duke pohuar se viktima nuk ishte partner bashkëpunëtor në një akt seksual. Sidoqoftë, ky konceptualizim kohët e fundit është kritikuar për mos kapjen e asaj që e bën përdhunimin një lloj veçanërisht serioz të gabuar. Kjo ngre një dilemë të dukshme për mbështetjen e krizës së përdhunimit. Puna e fundit në filozofinë morale analitike mbi natyrën e përdhunimit ofron një mënyrë për të zgjidhur këtë dilemë. Argumentohet se përdhunimi nuk është seks, por sidoqoftë është seksual. Ky dallim lejon një riformulim të parimit qendror në mbështetjen e krizës së përdhunimit, dhe për të njohur llojin veçanërisht serioz të dëmit të pësuar nga viktima.

Viktima?! 15 vjeçe, e përdhunuar nga pesë persona, më i madhi nga përdhunuesit 44 vjeç dhe më i vogli prej tyre, 17 vjeç. Ky është lajmi tronditës, por që ka mbetur disi larg tonit të duhur. Përdhunuesit kanë emër:

Nikë Lleshi - 44 vjeç

Ermal Tarazhi - 31 vjeç

Artan Kaçorri - 30 vjeç

Albert Molla - 27 vjeç

Adrian Gjikola - 17 vjeç

Dhe theksi i duhur mediatik, shoqëror, politik, social dhe logjik mungon dhe nuk është në lartësinë e duhur për fat të keq. Duket kështu sikur kundër grave janë çmendurisht të gjithë.

Kjo është dhe tek numri i jetëve të dhunura. Gjërat heshtin me pandëshkueshmëri budallaqe.

Gratë nuk janë të sigurta në botën e burrit të çmendur...

Kjo, apo ajo, ligji apo… duket se nuk shërbejnë më për të mbrojtur gratë dhe vajzat nga dhuna gjini-maniake, veçanërisht idiote. Dhe të gjitha format e tjera të dhunës shtazarake në situatat e çmendurisë së njeriut që nga fillimi i konfliktit prozaik të pronës vazhdojnë të bëjnë vend kërcënues në këtë pikë.

Viktimat trajtohen si të huaja, të braktisura duke justifikuar primitivizmin politik. Abuzimi i grave në jetë është si koprraci e vjetër budallaqe, siç është kultura e mosndëshkimit fisnor që ndihmon në edukimin e saj. Por dihet shumë për agoninë shkatërruese të grave dhe efektet e qëndrueshme të dhunës mbi ta.

Ju fara e gjarprit, kur do të ndalni gjuhën helmuese ndaj grave?


Lajmi:


Një rast i rëndë ka ndodhur në fshatin Tarazh të Mirditës, ku një vajzë e mitur 15-vjeçare është përdhunuar në grup nga 5 persona. 15-vjeçarja dyshohet se ka pasur lidhje me njërin nga këta 5 personat. Ai i ka bërë video dhe më pas e ka shantazhuar dhe e ka detyruar që të kryejë marrëdhënie me persona të tjerë që prej muajit janar.

Denoncimin e ka bërë vajza me familjarët e saj në polici. Më pas Artan Kaçorri 31 vjeç, Albert Molla 27 vjeç, Ermal Tarazhi 30 vjeç, Nike Lleshi 44 vjeç dhe Adrian Gjikola 17 vjeç janë arrestuar.

Nuk dihet ende se me cilin prej pesë djemve vajza kishte pasur lidhje, ndërsa autorët janë të moshave të ndryshme, nga 17 deri në 44 vjeç.


Lezhë


Specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Mirditë kanë arrestuar në flagrancë, për veprën penale “Marrëdhënie seksuale ose homoseksuale me dhunë me të mitur të moshës 14-18 vjeç” kryer në bashkëpunim, shtetasit A. K., 31 vjeç, A. M., 27 vjeç, E. T., 30 vjeç, N. Ll., 44 vjeç dhe A. Gj., 17 vjeç, pasi dyshohen se me anë të shantazheve, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, kanë kryer marrëdhënie seksuale me dhunë me një shtetase 15-vjeçare.

59 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page