top of page

VETËM DASHURIA


DY POEZI NGA MYSLIM MASKA

VETËM DASHURIA


Ti moj zëmërushe

Që zbrite nga qielli,

Kush të tha që vdekja

Sa më përkëdheli!

Erdhe e më puthe

Më bëre prap të gjallë

Vetëm dashuria

Bukuronë dynjanë…

30 – 1 -2022

KUR DESHA TË VRISJA VETEN!

Gjithçka m’u vesh në Zi!

Qielli uli qepallat e reve

Që yjet dhe Hëna

Të mos më shihnin

Kur desha të vrisja veten,

Për tmerret e kësaj bote…

M’u dhimbs jeta

Edhe pse e pistë!...

Zogjtë, yjet dhe hëna

Më përqeshën

Dhe qeshën të ngashëryer…

29 – 12 – 2022.


36 views1 comment

1 ความคิดเห็น


Ilir Mborja
Ilir Mborja
02 ม.ค. 2566

Poezi sentimentale, të trishta..., siç është shpesh herë jeta...

ถูกใจ

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page