top of page

VARIANT PËR VARGUN NË KOHË KARANTINE


Puntorie Muça Ziba

VARIANT PËR VARGUN NË KOHË KARANTINE

Vargu

Je musht vjeshte, je loti që rresh nga akullnajë shpirti, prafullimë që kapërcen nga damarët dhe merr udhët e botës. Je plazmë që ndalon rrjedhën e gjakut nga dregëza lëkurore, je guall plage. Je uragani që vret të ligun puhizë që përkëdhel urtarin dhe frymën e të shenjtëruarit... Mbete magjia që zgjëron horizontin përtej fshehtësisë... Je dorë që lëmon pasqyrë ku shoh dritëzën e ndezur. Je zë zogu zë shiu zë vajtojce vaj bebeje... Je zhurma e takeve të zonjave që vërdallosen buzë Senës kur presin dashnorët e zhuritur. Je bardhësia e brushës së piktorit që imagjinoi sytë e Monalizës lazdrake... Je shfryrje je rrufe, shkrepje je. Je vashë e brishtë e nazike, je perëndeshë. Je lartësia që zë vend mbi gojët llomotare të politikanëve cakërran... Je petale fonemash të trëndafiluara je arma ime e vetme, je religjioni.

26 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page