top of page

Vargje për Nënën

Shefqet Meko


⁃ Për ato Nëna që duan të vdesin, por mundimi i përplas si dallgë shtrēngate në shtratin e vdekjes-


Nëna që lindi e mëkoi me lot

Lutet të vdesë e falet në Zot

Me sytë lēvizshēm, thotë ca fjalë

Do që ta dëgjojë e gjitha mëhallë


Jeta kjoo e bukur, vjen si shkrepëtimë

Gëzoheni njerëz se është vetëtimë

Vjen e ikēn shpejt, zog në fluturim

Lum kush shijon e pēcjell kushtrim


Mos më qani kurrë vdekjen si dënesë

Jeta shkon e vjen si një pikë vesë

Më festoni jetën që ma fali Zoti

Çdo fjalë tjetër është thënë koti


Ata që s’më panē kur isha e gjallë

Kot sot më vijnë të më shohin varrë

Se unë jetova me nder dhe mirësi

Me lotët e mia rrita fēmijët e mi


Ndaj në këtë “sprint” të fundit

Më lini o njerëz të jem pak e qetë

Se dhimbja ther thellë në shpirt

Pēr trashëgiminë që le në këtë jetë!


SHEFQET Feim MEKO

Minnespolis, 🇺🇸

5 Shkurt 2021

62 views0 comments

Comentarios


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page