top of page

Valixhja e vjetër


Vaso Papaj

Valixhja e vjetërTë shikoj valixhe e vjetër. Dru me vrima, krimba shpuar. Je kujtim nga një kohë tjetër, Kur im atë qe i dënuar.


Ç’të kujtoj më parë, moj mike!? Gjithmonë gati në koridor. Herë më erdhe, herë më ike. Jeta jonë një fat mizor.


N’burg i mbyllur tek qelia, Ndaj për mua ke kaq vlerë. Brenda më kish mbetë rinia. Bëj t’a nxjerr e dot s’e nxjerr.


Brenda teje flinin ëndrra, Ngatërruar bukë e gjellë. As u ndala as u trëmba.

Burg më burg i kam përcjellë.


Nuk të flas valixhe e rrjepur. Nuk ke veshë e nuk ke gojë. Si relikte më ke mbetur.

Dua vite të t’zbuloj.


Hap e mbyll, gjithnjë pas fatit, Rroba burgu, mall dhe lot, Të mungon kostumi i Gabit*, Shkoi me atin tim n’atë botë.


*Gabi - Tregu i shitjes së rrobave të përdorura.

18 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page