top of page

Vaksina e koronavirusit do të jetë në dispozicion...


Vaksina e koronavirusit do të jetë në dispozicion nga shtatori nëse provat funksionojnë, thotë shefi i kompanisë së ilaçeve

Gjykimet po vazhdojnë të gjejnë një vaksinë që funksionon dhe është e sigurt

Njerëzit britanikë do të kenë mundësi të hyjnë në një vaksinë të koronavirusit nga shtatori, ka thënë shefi ekzekutiv i prodhuesit të drogës AstraZeneca, megjithë shqetësimet që nuk do të jetë gati. Pascal Soriot i tha The Andrew Marr Show të Dielën se njerëzit britanikë do të marrin qasjen e parë në vaksinë nga vjeshta. Firma farmaceutike, e cila është duke punuar me Universitetin e Oksfordit, më parë kishte thënë se ka siguruar marrëveshjet e para për të paktën 400 milion doza të vaksinës. Por një anëtar kryesor i projektit i tha The Sunday Telegraph transmetimin më të ulët të Covid-19 në komunitet e lë gjyqin me vetëm një shans 50% të suksesit.

I pyetur nëse njerëzit në Britani do të jenë ndër të parët që do të marrin vaksinën, Z. Soriot tha: "Po, ne kemi marrë në të vërtetë një urdhër nga Qeveria Britanike për të furnizuar 100 milion doza vaksine, dhe ato do të shkojnë te populli britanik.

"Dhe nuk ka dyshim, duke filluar nga shtatori, ne do të fillojmë t'i dërgojmë këto doza të vaksinave në Qeverinë Britanike për vaksinim." Por zoti Soriot vazhdoi të thotë se mundësia e vaksinës që do të rrokulliset në vjeshtë varej nëse një gjyq i Universitetit të Oksfordit funksiononte përpara se niveli i transmetimit të ulet më tej.

Ai shtoi: "Vaksina duhet të funksionojë dhe kjo është një pyetje, dhe pyetja tjetër është, edhe nëse funksionon, ne duhet të jemi në gjendje ta demonstrojmë atë.

"Ne duhet të vrapojmë sa më shpejtë që të jetë e mundur përpara se sëmundja të zhduket në mënyrë që të demonstrojmë se vaksina është efektive".

Instituti Jenner i Universitetit të Oksfordit dhe Grupi i Vaksinave në Oxford filluan zhvillimin në një vaksinë në janar, duke përdorur një virus të marrë nga shimpanze.

Pas një faze fillestare të testimit në 160 vullnetarë të shëndetshëm midis 18 dhe 55 vjeç, studimi tani është vendosur të përparojë në fazat dy dhe tre, të cilat përfshijnë rritjen e testimit deri në 10,260 njerëz dhe zgjerimin e diapazonit të moshave të vullnetarëve për të përfshirë fëmijë dhe moshuarit.

Profesori Adrian Hill, drejtori i Institutit Jenner, tha se nëse përhapja e virusit është shumë e ulët, jo aq sa vullnetarët do ta kapin atë dhe gjyqi nuk do të jetë në gjendje të thotë përfundimisht nëse vaksina funksionon.

30 views0 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page