top of page

Tunbridge Wells, aty ku modeli ndjehet nga puna e një familjeje shqiptare


Tunbridge Wells, aty ku modeli ndjehet nga puna e një familjeje shqiptare


Shqiptarët e Tunbridge Wells


Të dy janë tashmë shqiptarët më të dashur të zonës ku jetojnë me familjen e tyre të mrekullueshme. Mimoza Ramazan Sinani dhe Julian Baftjar Bekteshi thuajse ndjehen si në qytetin e tyre të lindjes. Në restorantin ku punojnë si specialistë të kuzhinës natyrshëm respekti shumëfishohet… E ndjen teksa komunikon me kolegët e tyre nga gjeografi të ndryshme, e ndjen teksa dëgjon nga mjaft klientë dhe miq që i njohin tashmë nga afër. Flasin me respektin më të madh për ta, për punën e tyre, për fëmijët e tyre. Dhe fjalët janë në një qytet sikurse është dhe mbetet qyteti historik spa i Royal Tunbridge Wells. Këto fjalë janë tashmë dhe një mesazh i gjerë komunitar.

Mesazhin e bëjnë vlerë dhe model shefat dhe klientët e tyre, që flasin me respektin më të sinqertë. Ata tashmë janë bërë banorët e padiskutueshëm të këtij qyteti të mrekullueshëm, që ka një mirëpritje thuajse të ngjashme me shqiptarët. Royal Tunbridge Wells është një qytet në Kent, Angli, 30 milje në juglindje të Londrës qendrore, afër kufirit me Sussex-in Lindor në skajin verior të High Weald, gjeologjia e gurëve ranore të të cilit ilustrohet nga formimi shkëmbor i Lartë Rocks. Në një hapësirë prej disa metrash nga restoranti ku ata punojnë me profesionalizëm ndodhet dhe BBC e Kentit studiot e BBC-së për juglindjen janë në Mount Pleasant Road, Tunbridge Wells, që i japin këtij qyteti histrik dhe një kërshëri më shumë.


Qyteti historik spa i Royal Tunbridge Wells


Qyteti historik spa i Royal Tunbridge Wells ka mirëpritur vizitorët për më shumë se 400 vjet. Shfletoni midis dyqaneve elegant të pavarur të Pantiles dhe High Street, me kafene të zhurmshme, bare, muzikë dhe dyqane unike. Drekoni në një nga restorantet e shumta, aty ku punojnë shqiptarët e talentuar dhe pastaj shkoni në qytet duke përfshirë Thackerays. Qëndroni në akomodimin me cilësi të lartë të qytetit, ka diçka për të gjithë. Hotel du Vin ofron ushqim francez, verëra të shkëlqyera dhe një gjumë luksoz të natës, ndërsa ka luks elegant me 4 yje në Hotel Spa dhe rehati të zgjuar në Mercure Tunbridge Wells. Ose zgjidhni nga hotelet e tjera individuale dhe ambientet e rehatshme të Bed & Breakfast në ose afër qendrës së qytetit.

Royal Tunbridge Wells shtrihet në zemër të zonës së bukur High Weald me Bukuri të jashtëzakonshme natyrore. The High Weald ka shumë qytete dhe fshatra piktoreske mes kodrave, pyjeve të lashta dhe vatrave të hapura. Të gjitha për t'u shijuar kur hipni në hekurudhën e Spa Valley; duke paraqitur një destinacion unik në çdo stacion. Qyteti i bukur mesjetar i Cranbrook, i njohur dikur si Kryeqyteti i Ëeald, ishte qendra e industrisë së rrobave të rajonit. Vizitoni Mullirin e Unionit; një mulli tymi i regjencës me vela, me ngjyrë të bardhë-të ndezur, me dërrasë moti. Shijoni përzgjedhjen e madhe të dyqaneve, kafeneve dhe restoranteve të pavarura, duke përfshirë Apicius.


Pikat kryesore të zonës


Pikat kryesore të zonës, përfshijnë Benenden, me kopshtet aty pranë në Hole Park, një nga xhevahiret e fshehura të zonës. Akomodimi mund të gjendet në të gjithë zonën në fshatin e bukur ose mjediset rurale. Zona është e mirënjohur për kopshtet e saj me famë botërore, kështjellat e përrallave me hendeqe dhe pallatet e buta të fshatit; mos e humbisni Kështjellën romantike të Scotney-t me unaza ose kështjellën dhe kopshtet magjepsëse Sissinghurst, ish-shtëpia e Vita Sackville West dhe një frymëzim për kopshtarët në mbarë botën. Dhe fëmijët e duan pyllin e mrekullueshëm të zgjeruar në Groombridge Place, ku Conan Doyle krijoi mistere për Sherlock Holmes. Ka shumë për të bërë në fshatin e bukur të Weald, duke përfshirë ecjen, çiklizmin dhe kalërimin. Në Bedgebury National Pinetum and Forest eksploroni një nga koleksionet më të mira në botë të halorëve, dilni për një shëtitje ose një xhiro me biçikletë malore ose fluturoni nëpër majat e pemëve në shtegun e aventurës me litarë të lartë Go-Ape. Për më shumë argëtim familjar, një vizitë në Bewl Water aty pranë ofron peshkim, sporte ujore dhe çiklizëm.


Pasioni dhe jeta


Këta të fundit janë dhe pasioni tjetër i familjes shqiptare, pasi Julian Baftjar Bekteshi, ose shkurt sikurse e njohin vendasit sportin e ka në gen, ku i ati ka qenë mundës dhe ai vetë e ka ushtruar në forma të ndryshme stërvitore. Kështu Tunbridge Wells, duket qartë se aty ku ka punë e përkushtim, modeli shqiptar ndjehet nga puna e mirë e një familjeje, sikurse është ajo e lartëcituar. Dhe natyrisht kjo të jep nder e krenari. Sporti, përkushtimi ndaj familjes dhe e gjitha puna, janë arsyet e detyrës së përditësisë tek fëmijët e tyre.

25 views0 comments

コメント


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page