top of page

Tek shqiptarët shkrimtari britanik, ... jo piloti Roald Dahl


Roald Dahl


Shkrimtari britanik Roald Dahl dikur iu afrua Shqipërisë me avionin e tij, por tashmë ai ka mbërritur në jo pak raste në territorin shqiptar me librat e tij të përkthyer për fëmijë. Pra, Roald Dahl (13 shtator 1916 - 23 nëntor 1990) që ishte një romancier, shkrimtar i tregimeve të shkurtra, poet, skenarist dhe pilot luftarak britanik, tashmë lexohet mjaft dhe në shqip. Ishte 14 prilli i vitit 1941 dhe aviatori i ri i Forcave Ajrore Mbretërore ishte Pilot Oficeri Roald Dahl, i njohur sot më mirë si autori ndërkombëtarisht i njohur – autor i literaturës me shumë imagjinatë për fëmijë.

Dahl lindi në Uells nga prindër norvegjezë më 13 shtator 1916 dhe u emërua sipas eksploruesit polar Roald Amundsen. I shkolluar privatisht, ai iu bashkua Kompanisë Shell si praktikant menaxhimi në vitin 1934. Dy vjet më vonë, Shell e dërgoi atë në Dar es Salaam në territorin kolonial britanik të Tanganyika (tani Tanzani), ku ai kënaqej me stilin e jetës aventureske dhe u angazhua në mënyrë të rregullt dhe ndonjëherë. safari të rrezikshme në shkurre. Në gusht të vitit 1939, me afrimin e luftës, Dahl u rekrutua në pushkët afrikane të mbretit dhe iu dha komanda e një toge me askaristë vendas të ngarkuar me grumbullimin dhe internimin e disa prej qindra banorëve vendas kombëtarë gjermanë. Por Dahl nuk kishte dëshirë të ishte ushtar. Ai donte të fluturonte me RAF. Kështu, në nëntor 1939 ai shkoi me makinë në Nairobi në Kenia fqinje, ku iu bashkua 15 pilotëve të tjerë praktikantë në Fluturimin Trajnues Nr. 2, të drejtuar nga instruktorë civilë nga Ëilson Airëays lokale. Trembëdhjetë nga këta të rinj do të vdisnin në ajër gjatë dy viteve të ardhshme.

Sukseset kundër italianëve në Afrikë i kishin dhënë zemër britanikëve, kështu që kur Benito Musolini pushtoi Greqinë përmes Shqipërisë më 28 tetor 1940, momenti për veprim vendimtar dukej i duhuri. Fushata në të cilën Dahl u përfshi si një lojtar i vogël ishte një demonstrim i fortë i vendosmërisë së kryeministrit Winston Churchill për ta rikthyer luftën e armatosur kundër Boshtit në tokën evropiane pas evakuimit të Dunkirkut dhe debaklit norvegjez.

Fillimisht gjithçka shkoi mirë. Brenda disa javësh italianët ishin dëbuar nga Greqia dhe forcat greke pushtuan pjesën më të madhe të Shqipërisë jugore. Në ajër, RAF Vickers Ëellingtons, Bristol Blenheims dhe Gladiators të komanduar nga Zëvendës Marshalli Ajror John D'Albiac kishin luftuar kundër skuadroneve italiane kundërshtare. Por në mars 1941, dështimi i tmerrshëm i një kundërsulmi italian i bindi gjermanët se nuk kishin zgjidhje tjetër veçse t'i vinin në ndihmë aleatit të tyre të lëkundur (një vendim që disa historianë thonë se vonoi në mënyrë vendimtare pushtimin e tyre në Rusi).

Në kohën kur Dahl mbërriti, Beteja e Greqisë ishte në fazat e saj përfundimtare. Forcat e forta greke dhe britanike të Komonuelthit ishin pushtuar nga një numër jashtëzakonisht i lartë i forcave tokësore gjermane, avionëve dhe blindave. Për RAF, tërheqja solli kujtime dëshpëruese të rënies së Francës. Sapo ekuipazhet tokësore mbaruan ngritjen e tendave të tyre, erdhën urdhrat për t'u zhvendosur në një terren tjetër të improvizuar. Mungesa e pjesëve rezervë testoi aftësitë e tyre improvizuese deri në kufi, me punën e mirëmbajtjes të kryer nën kërcënimin e vazhdueshëm të përplasjes nga plaçkitja e Messerschmitt 109s dhe 110s që vepronin nga fushat ajrore në Selanik. Megjithatë, përpjekjet e avionëve britanikë nuk u vlerësuan kryesisht nga forcat tokësore aleate. Të goditur nga Luftëaffe dhe duke parë rrallë një aeroplan britanik, ata ankoheshin se RAF qëndronte për "Rare As Fairies".

17 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page