top of page

Tërmeti në Gjermaninë lindore


Sanitaire e kordonit kundër AfD është shkelur për herë të parë.

Ngjarjet në Thuringia javën e kaluar kanë pasur pasoja politike që arrijnë shumë përtej kufijve të këtij shteti të vogël në Gjermaninë lindore. Pesë ditë pas zgjedhjes së papritur të Thomas Kemmerich si kryeministrin e ri të shtetit, kryetari i partisë së CDU në pushtet, Annegret Kramp-Karrenbauer (ose AKK, siç quhet ajo shpesh), ka njoftuar dorëheqjen e saj.

Problemet filluan me zgjedhjet shtetërore të vjeshtës së kaluar. Javën e kaluar, dukej sikur së fundi mund të formohej një qeveri e shtetit. Kemmerich u zgjodh si Kryeministër përkundër partisë së tij, Partisë Demokratike të Lirë të Qendrës (FDP), duke fituar vetëm pesë përqind të votave. Ai u zgjodh me mbështetjen e politikanëve të qendrës së djathtë të CDU-së, së bashku me partinë polemike të krahut të djathtë, AfD (Alternativa për Gjermaninë), e cila tërhoqi kandidatin e vet për kryeministër për të hedhur peshën pas Kemmerich. Ishte vendimi i politikanëve të CDU për t'u bashkuar me radhët me AfD që ka provokuar një tërmet politik mjaft të fuqishëm për të arritur në krye të partisë.

‘E pafalshme’ ishte se si kancelarja Angela Merkel e përshkroi partinë e saj që punonte me AfD. Udhëheqja e CDU kërkoi një përmbysje të votave e cila emëroi Kemmerich.

Të gjitha partitë kryesore, deri më tani, kishin mirëmbajtur një sanitare të kordonit kundër AfD. Por javën e kaluar, një fjalë e fortë në mbrojtjen e institucionit kundër ekstremit të djathtë ishte formuar, sipas fjalëve të korrespodentit të Gjermanisë Bloomberg.

Para dorëheqjes së shokuar të AKK-së, kokat e tjerë ishin mbështjellë gjithashtu. I pari që dha dorëheqjen ishte vetë Kemmerich - vetëm disa orë pas emërimit të tij. Ai ishte nën presion për ta bërë këtë nga CDU dhe partia e tij. Ministri i CDU-së për Gjermaninë Lindore, Christian Hirte, u detyrua të qëndrojë, sepse ai e kishte uruar Kemmerich për zgjedhjet e tij në Twitter.

Afera në Thuringia tregon vështirësinë që ka ndërmarrja gjermane në trajtimin jo vetëm me AfD por edhe me votuesit më gjerësisht. Zgjedhja e kontestuar e Kemmerich ishte, në shumë mënyra, si pasojë e dështimeve të partive themeluese. Partitë e krijuara të vjetra, veçanërisht Social Demokratët (SPD) pësuan humbje masive në zgjedhjet e shtetit.

Në Thuringia, as qeveria aktuale e koalicionit - e përbërë nga Partia e Majtë (Die Linke), SPD dhe Greens - dhe asnjë grupim tjetër nuk ishte në gjendje të formonte një qeveri të qëndrueshme. CDU, e cila gjithashtu humbi votat, u përball me zgjedhjen ose të tolerojë Bodo Ramelow të Partisë së Majtë ose të mbështesë Kemmerich përkrah AfD.

Mjerisht, shumë pak në jetën publike gjermane - nga ata që urrejnë AfD deri tek përkrahësit e AfD - janë konsistentë kur bëhet fjalë për demokracinë. Në vend që të mbrojnë parimet themelore, siç është e drejta e përfaqësimit dhe sundimi i shumicës, partitë në vend të kësaj janë angazhuar në një përleshje taktike. Ata që janë të mërzitur për ngjarjet në Thuringia duhet ta pyesin veten këtë: a janë vërtet të shqetësuar për demokracinë, apo thjesht duan të izolojnë një parti me të cilën nuk pajtohen?

Për disa komentues, ngjarjet në Tyringia janë bërë simptomatike të kaosit që mund të prodhojë demokracia. Kjo nuk është e vërtetë. Kaosi u prodhua nga fakti se kaq shumë politikanë nuk janë të gatshëm të pranojnë rezultate demokratike që nuk i pëlqejnë.

3 views0 comments

Komentarai


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page