top of page

Situata në Ukrainë...


Situata në Ukrainë: Johnson në Varshavë dhe Estoni, Parlamenti Europian me rezolutëKryeministri i Britanisë së Madhe sapo përfundodi fjalën e tij direkt nga Varshava e Polonisë. Menjëherë për prezencën e tij në kryeqytetin polak, pyetje të shumta janë adresuar, ku dy janë më kryesoret: Pse është Boris Johnson në Poloni? Çfarë duhet të presim ndërsa kryeministri paralajmëron se Rusia do të ‘ndiejë pasojat’ e luftës në Ukrainë?

Dihet sipas njoftimeve mediatike se Boris Johnson mbërriti sot në Poloni ku do të takohet me kryeministrin polak Mateusz Moraëiecki. Përpara udhëtimit ai tha se Mbretëria e Bashkuar do të "vazhdojë të ushtrojë presion maksimal" ndaj Rusisë dhe paralajmëroi Vladimir Putin "do të ndjejë pasojat" për zhvillimin e një lufte kundër Ukrainës. Por dihet se me këtë gjuhë Kryeministri synon të forcojë reagimin e Perëndimit ndaj pushtimit.

Në takimin e sotëm, Johnson do të diskutojë mbështetjen financiare dhe diplomatike të Mbretërisë së Bashkuar për Evropën Qendrore, pasi ajo përballet me perspektivën e një krize humanitare. Duke folur përpara udhëtimit, ai tha: "Së bashku me të gjithë aleatët tanë ndërkombëtarë, Britania e Madhe do të vazhdojë të ushtrojë presion maksimal ndaj regjimit të Putinit për të siguruar që ai të ndjejë pasojat e veprimeve të tij në Ukrainë.“

Kryeministri i BM theksoi gjithashtu se “Ne flasim me një zë kur themi, Putini duhet të dështojë”. Pas takimit në Varshavë, Johnson do të fluturojë për në Estoni, ku do të takohet me liderët në Talin për të diskutuar sigurinë evropiane. Ai do të takohet me trupat britanike që shërbejnë në Estoni, e cila ndan një kufi me Rusinë, dhe gjithashtu do të flasë me sekretarin e përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg. Këtu i hedh një vështrim asaj që ka të ngjarë të diskutohet nga liderët evropianë.


Sanksionet kundër Rusisë


Paketa e sanksioneve të vendosura kundër Rusisë nga aleatët perëndimorë do të jetë një temë diskutimi, pasi masat tashmë kanë një ndikim në Moskë. Zëvendëskryeministri Dominic Raab i tha Sky Neës të martën: “Ne kemi parë rënien më të madhe të rublës kundrejt dollarit, tregu i aksioneve në Rusi ka rënë në nivele rekord dhe banka qendrore në Rusi është dashur të dyfishojë normat e interesit.“ Ai shtoi se “Kjo është e gjitha pjesë e punës së Mbretërisë së Bashkuar me partnerët tanë ndërkombëtarë për të vuajtur nga uria makinën e luftës së Putinit.”


Në seancën e jashtëzakonshme të Parlamentit Evropian


Në seancën e jashtëzakonshme të Parlamentit Evropian më 1 mars pritet të miratohet një rezolutë për agresionin e Rusisë në Ukrainë. Përveç dënimit të sulmit rus dhe shprehjes së mbështetjes për rezistencën ukrainse, Parlamenti Evropian pritet të shprehë edhe shqetësimin për tentimet e Rusisë për të destabilizuar rajonin e Ballkanit Perëndimor.

Shohim me shqetësim të thellë përpjekjet këmbëngulëse të Federatës Ruse për destabilizimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe ndërhyrjen në proceset e tyre demokratike”, thuhet në tekstin e rezolutës.

Aty dënohen vendet që “kanë shprehur mbështetje për Federatën Ruse për agresionin në Ukrainë dhe mirëpritet mbështetjea e shprehur nga ato vende të Ballkanit Perëndimor të cilat janë aleate euro-atlantike”.

Fuqishëm shprehim keqardhje për mospërshtatjen e Serbisë me sanksionet e BE-së ndaj Rusisë, gjë që dëmton procesin e anëtarësimit drejt BE-së dhe përsëritet pritja që kandidatët për anëtarësim në BE të përshtaten jo vetëm me ligjet e BE-së, por edhe me politikën e jashtme dhe të sigurisë së bllokut”, thuhet në rezolutën që pritet të votohet në Parlamentin Evropian. Është paralajmëruar se deputetëve do t’iu drejtohet edhe presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky përmes video-lidhjes.

25 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page