top of page

Shqiptarja Cindy Marina në Miss Universe 2019 Top 20 në Atlanta, Georgia


Cindy Marina

Shqiptarja Cindy Marina përfundon në Miss Universe 2019 Top 20 në Atlanta, Georgia

NGA JILLIANINA ESTEVEZ

Cindy Marina, 21 vjeç, me origjinë nga Shqipëria ishte një nga çerekfinalistët në Miss Universe 2019. Ajo përfundoi në Top 20 të edicionit të 68-të të faqes ndërkombëtare të bukurisë. Nata e kurorëzimit Miss Universe 2019 u zhvillua në studiot Tyler Perry Studios në Atlanta, Xhorxhia, Shtetet e Bashkuara më 8 dhjetor 2019. Ajo u prit nga Steve Harvey, 62 vjeç, me Miss Universe 2012 Olivia Culpo, 27 vjeç, dhe Vanessa Lachey, 39 vjeçe si prezantueset në prapaskenë.

E lindur në agoikago, Illinois, SH.B.A. me prindërit shqiptarë, Marina ishte e para femër me origjinë shqiptaro-amerikane që u kurorëzua Miss Universe Albania. Ajo u emërzua pas modelit dhe aktores amerikane Cindy Crawford, 53 vjeç. Pasi ndoqi Universitetin Duke në Durham, Karolina e Veriut, Sh.B.A., Marina transferohet në Universitetin e Kalifornisë Jugore në Los Angeles, California, USA dhe luajti për ekipin e volejbollit për femra USC Trojans. Në vitin 2015, Marina u bashkua me ekipin kombëtar të grave të volejbollit të Shqipërisë. Ajo ishte vetëm 17 vjeç, duke e bërë atë personin më të ri që luajti ndonjëherë për Kombëtaren e vendit.


Cindy Marina

Përfshirë Marinan, 90 kandidatë garuan për kurorën. Ishte Zozibini Tunzi, 26 vjeç, nga Afrika e Jugut që u bë titullari i 68-të i faqes ndërkombëtare të bukurisë. Catriona Grey, 25 vjeç, e Filipineve mbajti ceremoninë për të kurorëzuar Tunzi si pasardhësin e saj. Mbretëresha e re Miss Universe 2019 veshi një kurorë të re të bërë nga xhevahiri luksoz Mouawad. Garues i Tunzi ishte Madison Anderson, 24 vjeç, Porto Riko ndërsa Sofja Aragón, 25 vjeç, Meksika ishte kandidati i dytë. Të dy Paweensuda Drouin, 26 vjeç, Tajlanda dhe Gabriela Tafur, 24 vjeç, Kolumbia përfunduan në Top 5. Olga Buława, 28 vjeç, në Poloni u votua Miss Congeniality. Gazini Ganados, 23 vjeç, i Filipineve fitoi çmimin më të mirë në Kostum Kombëtar.

Katër nga shtatë anëtarët e jurisë gjithëpërfshirëse janë nga Shtetet e Bashkuara. Ata ishin William Morris Endeavor shefi i marketingut Bozoma Saint John, 42 vjeç, Miss USA 2008 Crystle Stewart, 38 vjeç, bloger Sazan Hendrix, 30 vjeç, dhe Miss America 2018 Cara Mund, 26 vjeç.

Miss Universe 2007 Riyo Mori, 32 vjeç, nga Japonia ishte anëtari i vetëm aziatik i jurisë. Aktorja Gaby Espino, 43 vjeç, nga Venezuela dhe Miss Universe 2014 Paulina Vega, 26 vjeç, nga Kolumbia shërbeu gjithashtu si gjyqtare. Ally Brooke, 26 vjeç, performoi gjatë ceremonisë. Wasshtë transmetuar në Fox dhe Telemundo.


13 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page