top of page

Sedef Adasi DJ që flet shqip dhe turqisht drejt famësNë shtëpi, Adasi flet turqisht dhe shqip, ndërsa mediat shkruajnë se prindërit e saj janë turq dhe kanë emigruar nga Maqedonia e Veriut. Ajo kujton kur vizitonte shtëpinë e saj verore në Tetovë, Maqedoni e Veriut dhe kur përjetonte një përzierje të kulturave që kishin një përshtypje të pashlyeshme për të. "Çdo gjë ishte shumë e përzier - ne jemi myslimanë, fqinjët tanë janë të krishterë ortodoksë," thotë ajo. "Ne kemi qenë dëshmitarë të një agresioni politik nga njëra anë - nga ana tjetër, fqinji ynë maqedonas do të sillte raki frutash të bërë në shtëpi për ta ndarë me ne. Nuk ishte gjithmonë e lehtë, veçanërisht kur lufta u zhvillua në Tetovë në vitet '90. Prapëseprapë, ne ndiem se ishte e rëndësishme të shoqëroheshim me njerëzit përreth nesh.” Ky sens i përbashkët është diçka, që ajo dëshironte të përfshijë në netët e saj. “Mikpritja është shumë e rëndësishme për turqit. Dhe është pikërisht kjo lloj fryme që përpiqem të përkthej në tablonë time të vallëzimit,” thotë ajo. Për shembull, Adasi e përshtati zakonin turk Kolonya (një lloj uji me limon që përdoret si një pije aromatike) në një favor të situatës. "Nëse është me të vërtetë e nxehtë lart", shpjegon ajo, "Unë do të shkoj rreth e rrotull dhe do t'ua jap Kolonya atyre që duan."


Printworks në Londër krenohet me një ekran LED gjigant që dërgon drita ndezëse nëpër hapësirën e 10,600 metër katror, ​​por buzëqeshja e Sedef Adasi shkëlqen, është shumë më e ndritshme. Sapo shënoi debutimin e saj në Mbretërinë e Bashkuar në "dhomën e errët" të klubit, me një përzgjedhje të ashpër të shtëpisë acid, valë sintetike dhe EBM, ajo varet e lirshme në skenën kryesore gjatë slotit të DJ Koze, shkëlqimin e syve, krahët e lartë, duke gërvishtur gishtat te rrahja dhe përqafimi i Peter Invasion, me të cilin ajo do të ndante skenën më herët. Ajo po rrezaton.

Sedef Adasi është në mesin e 20-tave të saj dhe një DJ i Blitz Music Club. Në seancat e saj ajo kërcen midis euforic Techno, klasikët e shtëpisë ruff, hapësirat Disco dhe elektro e ashpër me elegancë dhe lehtësi. Me “HAMAM Nights”, një natë klubi mujor që zhvillohet në “City Club” në Augsburg, ajo ka nxitur një shtëpi mikpritëse për të pëlqyerat e DJ Stingray, Tama Sumo, Boris ose Perel, duke marrë kështu zgjedhjet e xhirave të natës të qytetit në një tërësi të re me nivel. “Dashuria nuk kushton asgjë, habibi!”Shija e hershme muzikore e Adasi u ndikua nga tre motrat e saj më të mëdha që dëgjuan Depeche Mode dhe Madonna. "Ne gjithashtu patëm rekorde turke nga babai im," thotë ajo. Duke u rritur, ajo nuk kishte ndonjë model apo mentor të veçantë muzikor për të kërkuar. "Unë as nuk dija se çfarë ishte një DJ në atë kohë." Ajo filloi të bënte përzierje për festat e ditëlindjes së motrës së saj, duke e mësuar përfundimisht veten se si të përziente gjurmët në një kompjuter portativ me një kontrollues të vjetër DJ dhe duke folur në rrotullimin e saj një herë në muaj në qendrën lokale tregtare. "Kushërira ime punoi në një dyqan këpucësh, ku ata do të kishin një DJ duke luajtur çdo të Shtunë, ndërsa njerëzit prisnin", ajo qesh, duke reflektuar për fillimet e saj të përulura. Përfundimisht, ajo u afrua nga "një kolektiv miqsh, të mirat e mia", siç e thotë ajo, për të luajtur në ahengun e çuditshëm të Augsburg Rabauke | in. Jashtë Rabauke |, ajo thotë, "nuk kishte aspak një skenë klubi të çuditshëm, dhe ato pak festa që kanë ekzistuar i munguan pak seksi, gjë që mendoj se është vendimtare në skenë."

38 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page