top of page

Restoranti i parë shqiptar i regjistruar në Londër u hap në vitin 1908 nga Toni PrechaRestoranti i parë shqiptar i regjistruar në Londër u hap në vitin 1908 nga Toni Precha me origjinë nga Kosova, i cili vazhdoi të zotëronte një treshe kafenesh që shërbenin pjatat kombëtare si pancakes me shtresa (flija) dhe peta pastiçeri filo (pite) në Walbrook, Rruga Gresham dhe Great Tower Street.

Është një fakt, duke marrë parasysh që një numër restorantesh shqiptare janë në vitin 2020, në të vërtetë që ndodhen krahas atyre nga vendet fqinje në Ballkanin Perëndimor, Mali i Zi, Bosnjë, Maqedoni, Kroaci dhe Serbi. Në një kërkim të shpejtë gjen në më shumë vende arsye të dasmave dhe gatime si në shtëpi si sarma (lakra e mbushur) dhe qebape (shish kebabet me mish të grirë).

Kjo nuk është rastësi. Talenti i gatimit të rajonit të Ballkanit është vënë kryesisht në mesin e kuzhinës së komshinjve dhe traditave: Italisë, Greqisë dhe Turqisë. Thuaj ‘mirëdita’ (ditë e mbarë në gjuhën shqipe) kamerierit në një restorant të pavarur italian, dhe përgjigja mund të jetë një surprizë. Për ngrënësit aventuresk, dikush që ka vizituar rajonin, ose një anëtar i diasporës, ka ende vende për të gjetur atë aromën tradicionale mesdhetare me një kthesë Ballkanike.

39 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page