top of page

Rastësi historike-Analogji-Deri në fund


Rastësi historike

Astrit Lulushi

Quajini fat, karma, ose thjesht rastësi. Në çdo rast, kur ndodhin ngjarje të ngjashme, është magjepsëse dhe, ndonjëherë, krejtësisht e frikshme. Disa rastësi kanë aq shumë shtresa sa që marrin një rol të dytë në formën e teorisë ose profecisë konspirative. Rastësitë, nga natyra, kërkojnë planifikim zero; gjithçka që duhet të bëjmë është të presim që ato të ndodhin. 

Nuk ka gjasa të mjaftueshme që dy nga Etërit Themelues të Amerikës të vdisnin në të njëjtën ditë, por kjo histori bëhet edhe më e çuditshme. Së pari, këta dy rivalë politikë vdiqën brenda disa orësh nga njëri-tjetri. Edhe më e çuditshme? Data e vdekjes së tyre ishte 4 korriku 1826 - 50 vjet pas miratimit të Deklaratës së Pavarësisë. John Adams dhe Thomas Jefferson nuk ishin në të njëjtën moshë kur vdiqën, megjithëse - Adams ishte 90 vjeç dhe Jefferson ishte 83. Ka shumë teoritë se pse ndodhi kjo, dhe rastësia e plotë është sigurisht një. Për të shtuar një shtresë tjetër të frikshme, ati themelues James Monroe vdiq gjithashtu më 4 korrik, pesë vjet më vonë.

Disa rastësi kanë një kthesë ndëryjore. Autori dhe humoristi amerikan Mark Twain lindi më 30 nëntor 1835, në të njëjtin vit që kometa e Halley kaloi mbi Tokë gjatë udhëtimit të saj 76-vjeçar rreth diellit. Twain, i cili ishte një figurë unike më vete, ishte i vetëdijshëm për këtë fakt dhe e kishte zbavitëse të ngjitej me karrocën e tij në ndodhinë e rrallë kozmike. Siç shkroi ai në 1909, "Unë ardhurnë jetë me kometën e Halleyt në 1835. Ajo do të vijë përsëri vitin e ardhshëm dhe pres të iki me të nga kjo jetë. Do të ishte zhgënjimi më i madh i jetës sime nëse nuk iki me kometën. I Plotfuqishmi tha, pa dyshim: 'Tani këtu janë këta dy fantazma të papërgjegjshëm; ata erdhën së bashku, ata duhet të dalin së bashku'." Dëshira e Twain u realizua: Ai vdiq më 21 prill 1910, ndërsa kometa e Halleyt ishte duke kaluar Tokën.

Në vitin 1937, Joseph Figlock, një pastrues i rrugëve të punëve publike, po pastronte një rrugicë në qendër të Detroitit kur një foshnjë ra nga dritarja e katit të katërt dhe u ul në kokën e Figlock. Për mrekulli, foshnja mbijetoi. Ndërsa punonte më pak se një vit më vonë, Figlock u godit nga lart nga një foshnjë tjetër që ra nga një dritare tjetër e katit të katërt. Edhe një herë, koka e Figlock i shpëtoi jetën foshnjës në rrezik. Vetë Figlock ishte i padëmtuar në të dy incidentet.

Shikoni historinë e veçantë të Wilmer McLean, i cili ka dallimin si dëshmitar i betejës së parë tokësore të Luftës Civile në 1861 dhe dorëzimit të gjeneralit Robert E. Lee te gjenerali Ulysses S. Grant në 1865, i cili i dha fund konfliktit. Në fillim të luftës, shtëpia e McLean në Manassas, Virxhinia, u caktua si selia e gjeneralit të konfederatës. Shtëpia u dëmtua nga bombardimet e Unionit dhe McLean e zhvendosi familjen e tij 100 milje në jug për të shmangur dhunën e luftës. Ironikisht, shtëpia e re e familjes ishte në qytetin e vogël të Appomattox, Virxhinia, vendi i dorëzimit të gjeneralit Lee. Grant dhe Lee folën për rreth një gjysmë ore në shtëpinë e McLean përpara se Lee të nënshkruante dokumentin e dorëzimit. Thuhet se McLean ka thënë më vonë: "Lufta filloi në oborrin tim dhe përfundoi në sallonin tim".

Abraham Lincoln dhe John F. Kennedy konsiderohen gjerësisht dy nga presidentët më të mëdhenj në historinë e SHBA-së dhe rastësitë që lidhen me vrasjet e tyre i lidhin më tej të dy udhëheqësit. Në fakt, janë shkruar libra për ta, madje anëtarët e Kongresit e kanë diskutuar këtë temë. Të dy presidentët u vranë të premten me gratë e tyre në krah. Të dy u pasuan nga burra mbiemri i të cilëve ishte Johnson (Andrew Johnson dhe Lyndon B. Johnson). Ka edhe disa paralele te vrasësit: John Wilkes Booth qëlloi Linkolnin në një teatër dhe u kap në një magazinë; Lee Harvey Oswald qëlloi Kenedin nga një dritare në një depo librash dhe u kap në një kinema. Për më tepër, Booth dhe Oswald u vranë vetë përpara se të përballeshin me drejtësinë. Jo të gjithë janë dakord nëse këto ngjashmëri kanë një kuptim më të thellë apo aspak kuptim, por në fund të fundit, numri i madh i rastësive është mjaft befasues.


Analogji

Astrit Lulushi


Stalinin shihet si hero nga shumë rusë, megjithëse trashëgimia e tij është njollosur nga historia. 

71 vjet më parë, më 5 mars 1953, diktatori sovjetik Joseph Stalin vdiq i vetëm. Rojet e tij e lanë të shtrirë dhe kishin frikë ta preknin.

Në vitin 2024, komunistët rusë vendosën të fajësojnë Perëndimin për vdekjen e tij - dhe kërkuan nga FSB të hetojë mbi një spiun të huaj që helmoi "udhëheqësin më të madh të të gjitha kohërave" (përveç Vladimir Putinit, natyrisht).

Kryetari i Partisë Komuniste Sergei Malinkoviç beson se Stalini u helmua nga agjentët perëndimorë dhe ka kërkuar hapjen e një hetimi.

Në 71 vjetorin e vdekjes së Stalinit, partia iu drejtua Prokurorisë së Përgjithshme të Federatës Ruse dhe FSB-së me një kërkesë për të kontrolluar përfshirjen e mundshme të shërbimeve të inteligjencës perëndimore në vdekjen e Joseph Vissarionovich Stalinit, pasi shumë dëshmi nga bashkëkohësit e Stalinit flasin për helmimin e mundshëm të liderit të popujve sovjetikë nga agjentët e ndikimit perëndimorë”, tha Malinkoviç.

Bosët e Kremlinit po punojnë jashtë orarit sot, duke postuar lavdërime sesi gjithçka që e bën Rusinë të madhe u krijua nga Stalini.

“Në 31 vjet në krye, Stalini: industrializoi vendin; fitoi Luftën e Dytë Botërore; shpiku OKB-në, Këshillin e Sigurimit dhe fuqinë e vetos; e bëri rublën të pavarur nga dollari amerikan; ulje vjetore të çmimeve; popullsia u rrit me 60 milionë; la armët bërthamore dhe e bëri BRSS një superfuqi”, shkruajnë të dashuruarit e Stalinit në Twitter – rrjet social që është zyrtarisht i ndaluar dhe i bllokuar në Rusi. Rusët e zakonshëm nuk lejohen ta përdorin atë, por Kremlini e përdor gjerësisht për propagandë.

Një restorant në Nju Jork ofronte borscht falas në ditën e vdekjes së Stalinit.

Ajo që dashamirët e Stalinit nuk përmendin është se Stalini:

Vrau të gjithë "bolshevikët e vjetër" që ishin kolegë të tij, duke i akuzuar ata në aktivitete kundër revolucionit ose spiunazh për fuqitë e huaja. 

Vrau dhe dërgoi në GULAG miliona fshatarë, për t'u marrë tokat dhe pasuritë e tyre dhe për t'i bërë fshatarët e tjerë të bashkohen në "fermat kolektive". Deri në vitet 1970, punëtorët e fermave në BRSS trajtoheshin si bujkrobër - ata nuk mund të linin fshatrat e tyre dhe punonin pa para, vetëm pak ushqim (një pjesë e asaj që prodhonin).

Krijoi urinë artificiale në të cilën miliona njerëz në Ukrainë dhe Rusi vdiqën nga uria.

Urdhëroi represione masive që eliminuan njerëzit e arsimuar të Rusisë së vjetër dhe familjet e tyre - miliona njerëz u vranë ose u dërguan në GULAG jo vetëm për pabesi, por rastësisht. Shumica e xhelatëve u vranë vetë.

Komplotoi me Hitlerin për të filluar Luftën e Dytë Botërore.

Të pushtuara pjesërisht, ose plotësisht: Polonia, Finlanda, Letonia, Lituania, Estonia. Qindra mijëra banorë vendas të këtyre vendeve u vranë ose u dëbuan në Siberi, ku shumë prej tyre vdiqën (shumë vdiqën në tranzit).

Kombe të tëra u dëbuan në Siberi gjatë Luftës së Dytë Botërore: çeçenë, ingush, tatarët e Krimesë dhe të tjerë. Një numër i madh i të dëbuarve vdiqën.

Përdori taktikë "sulme me mish" kundër trupave hitleriane në Luftën e Dytë Botërore, duke vrarë miliona ushtarë të tij. Qindra mijëra ushtarë sovjetikë u vranë nga "trupat barriere" të cilët qëllonin këdo që vraponte prapa ose pengohej.

Ata robër lufte sovjetike që i mbijetuan kampeve gjermane të përqendrimit, u dërguan në GULAG për 10 vjet.

Pushtoi Evropën Lindore dhe imponoi komunizëm dhe represion mbi kombet, nën maskën e "çlirimit të tyre".

Stalini vrau më shumë njerëz se Hitleri. Në histori, për nga numri i viktimave, Stalini është i dyti vetëm pas Maos.

Sistemi kriminal që krijoi Stalini nuk i lejon njerëzit të jetojnë dhe të zhvillohen deri më sot.

Pikërisht gjatë 24 viteve të sundimit të Vladimir Putinit, Stalini u pikturua si hero në vend të tiranit gjakatar që ishte. Historia e vërtetë e BRSS nën Stalinin tani është e ndaluar në Rusi dhe ata që e tregojnë atë etiketohen si "agjentë të huaj" dhe "ekstremistë".


Deri në fund

Astrit Lulushi

Dashuria është hapësirë ​​dhe kohë e bërë të perceptueshme për zemrën.

Autori francez Marcel Proust është ndoshta më i njohur për romanin e tij gjysmë-autobiografik, "Në kërkim të kohës së humbur" (i njohur ndryshe si "Kujtimi i gjërave të së kaluarës"). Tregimtari i të cilit bie në dashuri me disa personazhe. Narratori dyshon se e dashura e tij i do gratë e tjera, duke vëzhguar mënyrën e butë që ajo i shikon gratë në publik. Proust na kujton se dashuria është e papërcaktueshme dhe thellësisht shqisore. Ndërsa ne nuk mund t'i shprehim gjithmonë fjalë, ne e dimë atë kur e ndiejmë. 

Kush shikon diellin nuk do të shohë dritë tjetër, por as hije Ne bëjmë nga grindja me të tjerët, retorika, por nga sherri me veten, poezi. 

Disa kënaqësi nuk kuptohet tani. Kur njeriu i kishte ende prindërit, shpesh mendonte për ditët kur nuk do t’i kishe më. Tani mendon shpesh për ditët e kaluara kur i kishte dhe ndjen nostalgji. Kur të jetë mësuar me këtë gjë të tmerrshme që ata do të hidhen përgjithmonë në të kaluarën, atëherë ndjen butësisht të ringjallen për të zënë vendin e tyre pranë. Për momentin, kjo nuk është e mundur. Lëreni veten të jeni inert, prisni derisa fuqia e pakuptueshme që ju ka thyer t'ju rikthejë pak, sepse tani e tutje do të mbani gjithmonë diçka t’u thyer. Thuaji vetes edhe këtë, sepse është një lloj kënaqësie të dish se nuk do të duash kurrë më pak, se nuk do të ngushëllohesh kurrë, se do të kujtosh vazhdimisht gjithnjë e më shumë, deri në fund.

9 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page