top of page

PYLLI YNË FLE NËN BORË


TRIP-TIK ME DËBORË

FIROMAT PUTHEN MBI XHAM

Tring-tring gazmojnë zilkat e akullta, veshur gjithësia me të argjendëta leskra. Këtij dimri të vonë pse m'u fanit, ajo, që më donte, e unë s'e desha? Era lëpin xhamin e ftohtë, psherëtimat çajnë terrin e dimrit. Dashuria e paprekur ëndërrkot, një zog përpëlitet mes pyllit... Kush ma solli sonte kaq pranë? Ç'kanë që gazmojnë zilkat në korie? Shoh dy firoma që puthen mbi xham, siç puthen në dimrin e vonë hijet... Ç'DIMËR MARROK BËN NË ALASKË Ç'dimër marrok bën në Alaskë! bardhësi vrastare; në shtrat të florinjtë, trupin e akulluar m’a shkrin një kuqalashe 1), hiri i verdhë mbulon thëngjijtë... Londoni i lodhur, mbështjellë me lëkurë,

Ma shkul veshin e thërret fort:

-Ëndërra me flori pashë e unë, iku një shekull e nuk zgjohem dot! Krisi qielli; ciflosen yjet, Kashta e Kumtrit mullar mbi Dauson. Habitem: "Kaq larg, o Thani, ç’dreqin ke kërkuar?!" dhe Hëna anemike mbi mua mërmëron... PYLLI YNË FLE NËN BORË Në sqetullat e bardha dremit nata, sheh ëndrra të bukura me Prill e Maj. Kra- krau kërcasin degët e thata,

krasitja e mban pyllin gjallë.

Le të zhytem në gjumin e thellë. pres të vijë gjoksbardha nuselalë, Nginjur me nektar e vesë, të dimërojmë në një zgavër... Na e shprishën gjumin drerët me brirë, hareshëm kumbojnë zilka e këmborë. E ç'ë se një shekull më vonë jemi gdhirë?, Pylli ynë fle nën borë...

10 views0 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page