top of page

Pse është e drejtë t'i mbash shkollat të hapuraTë rriturit që brohorasin për mbylljen e shkollës nga Covid-19 duhet të kenë turp për veten e tyre.Dr Joanna Williams

Dr Joanna Williams ka punuar dhe ka shkruar për shkolla, kolegje dhe arsim të lartë për 20 vjet. Ajo është redaktore arsimore e Spiked dhe autore e Konsumimit të Arsimit të Lartë: Pse Të Mësoni Nuk Mund të Blehet (Bloomsbury, 2012). Libri i saj i fundit është Liria Akademike në një epokë të konformitetit: Përballja me frikën e dijes (Palgrave Macmillan, 2016).

Për komplotimin e epidemiologëve të kolltukëve kudo, shkollat britanike mbeten të hapura përkundër pandemisë koronavirus.

Dhjetëra mijëra janë deleguar në mediat sociale për të kërkuar që qeveria e Mbretërisë së Bashkuar të bie në përputhje me 39 vendet e botës, të cilat tani kanë mbyllur të gjitha shkollat ​​publike. #SchoolClosureUK dhe #Covid19Walkout kanë tendencë në Twitter me ditë të tëra. Afro 650,000 njerëz deri më tani kanë nënshkruar një peticion duke i bërë thirrje qeverisë të mbyllë shkollat. Përkundër kësaj, qeveria - duke vepruar në këshillën e Shefit të Mjekësisë Kryesore dhe Këshilltarit Shkencor Kryesor - deri më tani ka insistuar që shkollat ​​të mbesin të hapura.

Në mediat sociale, të rriturit që vetëm disa javë më parë po brohorisnin në grevat e shkollës të frymëzuara nga Greta kundër ndryshimit të klimës, tani po brohorasin për fëmijët që planifikojnë një # Covid19Walkout. Ideja se jeta e fëmijëve po sakrifikohet për të zhvilluar imunitetin kombëtar të tufave ndaj Covid-19 duket se ka zënë në mesin e adoleshentëve. Në mënyrë tragjike, në vend që të sigurojnë fëmijë me ankth, disa të rritur po nxitojnë t'i lavdërojnë ata pasi njohin më mirë sesa ekspertët e caktuar nga qeveria, madje shkojnë deri aty sa të inkurajojnë fëmijët dhe prindërit të mos kundërshtojnë këshillat dhe të qëndrojnë larg shkollës.

Qeveria ka pasur të drejtë të mos nxitojë për të mbyllur shkollat. Siç e dimë të gjithë, pandemia e koronavirusit nuk do të mbarojë dhe bëhet brenda dy javësh. Përpjekja kundër virusit është më shumë si një maratonë sesa një sprint. Rastet në MB nuk pritet të arrijnë kulmin për rreth 10 javë të tjera. Personat e moshës mbi 70 vjeç janë paralajmëruar se së shpejti do të duhet të qëndrojnë në shtëpi për katër muaj. Nëse shkollat mbyllen tani, nuk ka shumë të ngjarë të rihapen para shtatorit. Këto janë pesë muaj të gjatë që fëmijët janë në shtëpi dhe nuk marrin arsim.

Kujdesi për fëmijët nuk është qëllimi kryesor i shkollave. Sidoqoftë, fëmijët e vegjël duhet të kujdesen nga dikush. Shumë punonjës të zyrës tani punojnë nga shtëpia, e cila nuk është kurrë e drejtpërdrejtë me fëmijët përreth. Por fakti është se shumë njerëz thjesht nuk mund të punojnë nga shtëpia. Tani, më shumë se kurrë, ne kemi nevojë për mjekë dhe infermierë që të jenë në spitalet tona, duke mos u shqetësuar për rregullimet e tyre për kujdesin e fëmijëve. Ne kemi nevojë për oficerë policie dhe zjarrfikës që të jenë në post.

Disa kanë sugjeruar që shkollat ​​duhet të qëndrojnë të hapura vetëm për fëmijët, prindërit e të cilëve punojnë në shërbime thelbësore. Por gjatë një pandemie të gjatë, ajo që është thelbësore shtrihet shumë përtej stafit mjekësor të vijës së përparme. Spitalet duhet të pastrohen dhe pacientët duhet të ushqehen. Shtëpitë e kujdesit kanë nevojë për staf për t'u kujdesur për banorët e moshuar ose të sëmurë. Raftet e supermarketeve kanë nevojë për rigjetjen. Prodhimi i ushqimit duhet të vazhdojë. Farmacitë duhet të mbeten të hapura. Dorëzimet duhet të bëhen. Njerëzit duhet të dërgojnë letra ose pako për të afërmit që nuk mund t'i vizitojnë më personalisht. Nëse shkollat ​​mbesin të hapura vetëm për fëmijët, prindërit e të cilëve duhet të punojnë, ata lehtë mund të paraqesin gjysmën e nxënësve të tyre.

Nëse shkollat ​​afër dhe prindërit duhet ende të punojnë, atëherë prindërit do të regjistrojnë njerëz të tjerë për të ndihmuar në detyrat e kujdesit për fëmijët. Në shumë familje, kjo bie mbi gjyshërit. Tani, dërgimi i fëmijëve që mund të infektohen me Covid-19 për t'u kujdesur nga të afërmit e moshuar do të ishte katastrofike. Edhe dërgimi i tyre për të luajtur me shokë nga shkolla të ndryshme, ose për të qëndruar me anëtarët e familjes nga një pjesë tjetër e qytetit, mund të ndihmonte që virusi të përhapet më shpejt.

Për disa prindër me rroga dhe pagesa bujare të sëmurë, të cilët jetojnë në një shtëpi të bukur me një kopsht dhe kanë kohë për të kursyer, fantazia e disa shkollave shtëpiake afatshkurtra duket të jetë tërheqëse. Programet për aktivitetet e përditshme për t'i mbajtur fëmijët argëtuar dhe mësuar po qarkullojnë në mediat sociale. Prindërit konkurrues jashtë njëri-tjetrit hartojnë orare me ngjyra për kohën krijuese, pjekjen, leximin e familjes dhe librat e enigmave të matematikës.

Megjithatë, realiteti për prindërit me pak para të lira për libra dhe aktivitete, të cilët jetojnë në banesa të mbipopulluara pa kopsht dhe mbase edhe pa qasje në internet, është shumë i ndryshëm. Mjerisht, për disa fëmijë, dreka e tyre falas në shkollë është vakti i tyre kryesor i ditës. Në mënyrë ideale, arsimi nuk duhet të ngatërrohet me mirëqenien, por të gjithë mësuesit e dinë që për disa fëmijë shkolla ka shumë më tepër sesa mësime.

Të qenit i mbyllur në një shtëpi të vogël, pa asgjë për të bërë me javë të tëra, shumë shpejt do të çojë në mërzitje dhe zhgënjim. Shumë pa dyshim do të argumentojnë se ky është një çmim i vogël për të paguar për të shpëtuar jetën. Por ne e dimë që vetë fëmijët nuk kanë gjasa të vdesin nga Covid-19 dhe ata gjithashtu nuk kanë gjasa të sëmuren. Disa shkencëtarë kanë sugjeruar që kjo ‘mund të jetë në mënyrën unike që sistemet imune të fëmijëve reagojnë ndaj këtyre viruseve’. Ka shumë që ende nuk dimë për koronavirus. Ne thjesht nuk e dimë akoma nëse fëmijët që janë të infektuar por nuk shfaqin simptoma mund të kalojnë virusin. Siç raporton revista New Scientist: ‘zbulimi do të jetë thelbësor për trajtimin e kësaj pandemie. '

Me kaq shumë të panjohura, më e mira që të gjithë mund të bëjmë tani është të dëgjojmë ekspertë mjekësorë dhe të ndjekim këshillat e tyre. Sigurisht, ka ndryshime të mendimit midis shkencëtarëve. Por në mes të urgjencës mjekësore kombëtare, ne thjesht nuk mund të zgjedhim dhe zgjedhim se cilët ekspertë besojmë dhe këshillat e të cilëve duam të ndjekim. Kur jepen udhëzimet nacionale, na duhet t'i ndjekim ato.

Duket shumë e mundshme që, në ditët ose javët e ardhshme, shkollat britanike në të vërtetë do të mbyllen. Kur kjo të ndodhë, duhet të jetë sepse situata në vend e kërkon atë. Shkollat nuk duhet të mbyllen thjesht për të qetësuar virologët e sapoemëruar dhe këmbënguljen e tyre se "diçka duhet të bëhet".

Të rriturit që brohorasin me fëmijët që kërkojnë mbylljen e shkollave janë jashtëzakonisht të papërgjegjshëm. Ata thonë që fëmijët e dinë më mirë sesa këshilltarët shkencorë të qeverisë kur bëhet fjalë për t'u marrë me Covid-19. Kjo i rrah fëmijët duke i vendosur njëkohësisht në një pozitë vërtet të tmerrshme. U thotë fëmijëve se askush nuk e di se çfarë bëjnë dhe askush nuk mund t'i besohet. Ajo dërgon mesazhin se të rriturit nuk u takojnë detyrës më themelore për të mbajtur gjallë fëmijët. Të rriturit që shfrytëzojnë frikën e fëmijëve për të sinjalizuar përbuzjen e tyre për qeverinë duhet të kenë turp për veten e tyre.


Joanna Williams është një kolumniste e Spiked dhe drejtore e think tank, Cieo.

Fotografia nga: Getty.


53 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page