top of page

Poetja Drita Ademi botohet në Gjermani


Poetja Drita Ademi botohet në Gjermani


Poetja shqiptaro-gjermane Drita Ademi, ka njoftuar botimin e një vëllimi poetik të ri në gjuhën gjermane. Ajo shkruan në rrjetin social Facebook se „Kam kënaqësinė t'ju njoftoj të dashur miq, libri im „Licht mit Regen“ doli sot nga shtypi! Herzlichen Dank Anthea Verlag, Frau Stein Margarita Herzlichen Dank , liebe Enya Kummer; Anthea Verla Berlin; Fillim i mbarë i Vitit 2023.“


Libri ka në përbërjen e tij disa nga poezitë e shkruara nga autorja në dialektin Geg dhe gërsheton në to filozofinë e traditën e saj të ngjeshur, duke bërë kështu emrin e saj poetencial edhe në gjuhën gjermane.

Vëllimi është një gërshetim edhe i tërë poezisë së saj në vite, si dhe një musht i atyre që poetja ka krijuar kohët e fundit.Redaksia jonë i uron suksese dhe mbarësi në botimin eri, dhe në botime të tjera. Kështu poetja Drita Ademi, pas botimeve të saj në Angli, në Shqipëri, Kosovë, së fundi edhe të një Antologjie të disa poetëve me bashkëautorësi dhe me këtë vëllim në gjermanisht, dëshmon se është vërtetë në udhën e duhur krijuese. Ajo ka gjithashtu disa projekte të saj edhe në prozë.

44 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page