top of page

PESË POEZI


PESË POEZI NGA MYSLIM MASKA

DËBORA NË ATHINË


Dëbora erdhi ta bardhësojë

Dhe bukurojë këtë botë të PISTË!?

Jeta nuk e deshi!

E fyer,

Iku duke qarë…

Lotojnë taracat e pallateve

Gjethet e pemve

Dhe të trëndafilave…

Athinë 28- 01 - 2022

VETËM DASHURIA…

Ti moj zemërushe

Që zbrite nga qielli,

Kush të tha që vdekja

Sa më perkëdheli!

Erdhe e më puthe

Më bëre prap të gjallë

Vetëm dashuria

Bukuronë dynjanë…

Athinë, 30-1- 2022.

NATËN E MIRË!

Tani që jam duke ikur…

Erdhe,

Më puthe, më përkëdhele.

Dje…ku ishe mbrëmjeve

Gjer në të gëdhirë?

Në krahët e të tjerëve?

Natën e mirë!...

Athinë, 6 – 2 – 2022.

BLETA

Bleta vdiq mbi një lule

Duke thithur nektarin

Për t’ua çuar të tjerëve.

S’ua çoi dot këtë herë

Vdiq

Me mjaltë në gojë…

LIRIKË

Le të vdisja

Në sytë e tu, brenda

Në dy varre që vezullojnë dritë,

Duke puthur buzët

Mjaltë të ëmbla,

Harlisemi të dy, mish e shpirt.

Kjo është vdekje!

Se kush vdes, s’vdes prapë;

Jeta është dritë engjëjsh që të çmend!

Se më tej je “hiç”

Një flori në baltë,

Një rreze ylli, pike vese mbi gjemb…

109 views4 comments

4 Comments


Shume i dashur miku im shpirteror i rinise dhe gjithe jetes time, Komi.

Desha vetem te jesh mire me shendet, te tjerat shkojne e vijne; megjithate

faleminderit per vleresimin e poezive te mia.

Shendet, gezime , suksese ne krijimtarine tuaj te mrekullueshme, ne poezi, proze,

Pse jo dhe ne Drame... Te perqafoj me mall. Te fala. Myslim Maska, Athine.

Like

Kozma Gjergji
Kozma Gjergji
Feb 07, 2022

Pesë lirika myslimiane gjithë finesë e filozofi jete, si pesë akuarele, në të cilat

dashuria ylberon ngjyrat më të bukura e domethënëse.

Shumë përgëzlme e urime! K.Gjergji.

Like

I nderuar Z. Athanasi, i nderuar shkrimtar! Faleminderit qe me gjendesh gjithmone prane

me vleresimet tuaja te vyera. Suksese, shendet e gezime. Me shume respekt:

Myslim Maska, Athine.

Like

sotir.mimi
sotir.mimi
Feb 07, 2022

S.Athanasi:

Lexoj me kënaqësi poezitë e tua Myslym. Edhe kur janë si rebuse. Edhe kur pyetjet që ti bën janë të vështira. Edhe sepse befasimet e tua janë më se të arrira. Ato shpesh të vënë buzën në gaz dhe të lumturojnë ngaqë përcjellin mënçuri. /S.Athanasi/ Athinë.


Like

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page