top of page

Përparim  Hysi: MOJ  PRANVERË !


MOJ  PRANVERË !


  (poezi)Nga Përparim  HysiMoj pranverë,moj bukuroshe!

O ti stina përmbi stinë!

Mos je si "raki sarhoshe",

Që më deh me bukurinë?Ja: e piva gjelbërimin

Dhe u bëra krejt tjetër


Tani shiheni Përparimin

SE mos thoni:-Je i vjetër?Unë tani jam kthyer "djalosh"

Dhe të marrë gjak në vetull  !!!

Në më thotë dikush "thinjosh",

Do ta zë ,ta lë "të vdekur".


Unë tani jam bërë dragua

Jam tamam si "xhind i pirë"

Mos më dil përpara mua

Se tani unë kam vënë"brirë" !!!SE pranvera më rih gjakun

Më përzë pleqërinë

Ndaj mos  ma shani vargun,

Ca më shumë poezinë.                         Tiranë,23 mars 2024

17 views0 comments

コメント


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page