top of page

për "DITËN e DASHURISË"


Poezi lirike për "DITËN e DASHURISË"

(cikël) Nga Përparim Hysi


1.PULËBARDHA Një anë e fustanit,pesë gërshërë e çarë Seç të feks kërciri.si të jesh PULËBARDHË! Dhe baret ngadalë,shikon punën tënde SYtë andej me radhë,se gati na çmënde!


Sytë e tu bojëqielli,seç t'i ngul turriel

Këtu fshihet kërciri,atje tej del "fiket" edhe "ndizet" si të jetë një far

Po mbytet vapori,plot me"marinarë" Fike një çast farin që mos bëj dritë E pashë "marinarin" që i humbi sytë

E gjithë djemuria, sytë ngulur tek ty PULËBARHË je e bukur!Kullon bukuri!


1999

2.TUTJE-T'HU! Tutje-t'hu sikur ke punë. Por me sy pse sheh nga unë? Dëng me sy e fët me vetull Mos më pandeh të vdekur? Se s'duroj kur synë ma ngul Veç ma ngul,por nuk ma shkul Tash unë ngrihem që nga vëndi Dhe ndjek syrin që më"hëngri" Që më hëngri kish qëllim: -Do të "ha",o Përparim! Kam dy duar për timen kokë Ndaj dhe"syngrënsen" e marr "hop"


E marr "hop" e më të mundem

Edhe më s'kam pse i "lutem" Me të mundem dashurisht Ndodhi DITËN E DASHURISË *

14 shkurt 2010


3,Futa dorën nën fustan Futa dorën nën fustan Dua të gjej fshehur ç'mban

Nën fustah, na qe këmisha Dora veç ndaloi tek cica! Cicë e bardhë.e fort si gur Askush me dorë se ka zënë kurrë Unë e gjeta,unë e zura Drejt tek goja unë e vura. Tek e thitha,qe ilaç SA dhe vdekjes i thotë"plaç" Gjej më poshtë një"lepurushë" Që po"fle" në një"gëmushë"

Ajo"fle",po unë e zgjoj Nxjer"pushkën" e qëlloj E qëllioj dhe e "vras" Po i "vrarë" pse vet rashë?

2003 4.Mos më thoni Mos më thoni:si a qysh? Si e qysh,or babagjysh?

I këndon ti dashurisë mu në vërsë të pleqërisë Ju përgjigjem kollaj fare:-Dashuria nuk njeh moshë! SE,sa shoh një gurelmaze.unë tak bëhem riosh. Pastaj zë rois si bletë,mu si bletë që kërkon zgjua SE tani unë kam vnë fletë.Nuk e shihni,jam dragua! Zë këndoj bilbilgjxzar dhe ia marr shtruar-shtruar Dreq-o plak e mall pashuar,përjetësisht i dashuruar!

2004

5.Ç'ËSHTË KJO HËNË_MAJI? Ç'është kjo "hënëmaji" që sheh nga dritarja E paskam kollaj që sytë mos i ndaja, Trupin fin të hollë,buzëqeshjen tunduese Më zuri një kollë.khu-khu,torturuese!


"Hëna" kërcen valc para syve të mi Nga të mos pëlcas,nbushur me zili

Shih si rrotullohet,sikur shkel mbi thua

Loz edhe tundohet,enkas bën për mua. Me lakmi e shoh dhe më hipën nepsi Regëtij,obobo.se s'më lë he stresi Qeni të hajë qepën,më unë nuk duroj E përfshij atë"tjetër",me mua të vallëzoj! 2012

6.ÇUDI

Bari ha lëngun e tokës Del dhe rritet Dhe vdes në rrezet e diellit vjeshtak. Po unë,tashmë i rritur Pse bie i vdekur TEk gjiri yt topolak?


2000

7."MËKATI" Që nga koha e EVËS,nga koha e ADAMIT Asnjë shoqëri s'i shpëtoj mëkatit, Faqet e historisë,mbushur me orgjira SA tek vegjëllia,më shumë në mbretërira. Muhameti ka të drejtë të mbaj disa gra SHumë mban një sulltan,shumë dhe një pasha Sa për mua të duash,nukl ëhtë mëkat AS "etërit e shenjtë" s'jetuan fillikat. Dhe burrat e shtetit janë kthyer në "hamshorë Na del krimineli ,na qenka dashnor. Goxha burrë KLINTONI flirtoi me MONIKËN Budallai jam unë që kam frikë SIKËN!!! Shembuj si ajzbergu,fundi nuk i duket Dëshmon historia,mëkati nuk zhduket.

2000 8.Nuk ka moshë dashuria

Nuk ka moshë dashuria,Kështu flet e shkruan një plak Sado arrdhur pleqëria,edhe i nxehtë imigjak. Shoh një sy e më bie syri,shoh një buzë e gojja lëng Përparim,mendja s'të hyri dhe nga nepsi plas në vënd! Dhe më del tym nga koka,mendjen dot nuk e mbledh Shkon e bukura,tundet bota,teksa sheh,syrin ma hedh! Po unë bukën s'e ha thatë,nisesm,sulem pas asj Ende vetes S'i them "mjaft",ta mohoj,s'e kam kollaj.

2017 9.ÇUPA E FQINJIT Jam goditur keqa,mu në brinjët-o Më hëngri me sy,çupë e fnjijit-o Qysh u rrit klështi,fare e papritur Më shikon në sy si e lebetitur! Dy pikëla në gjoks sa vinë e po rriten Sa i shoh me sy,gati sa s'lajthitem! O moj çupë e fqinjit, ç'u rrite papritur Pa shikoje "fqinjin" gati ka roitur. Në ma syri mua,se lojta nga mëndja Të dua,moj të dua,e tillë tash gjëndja Dhashë e dhashë me shënja,e zura me dorë Dhe më erdhi mëndja:ilaç për doktor

2001

10.Vështrimi i gruas që dashuron Vështrimi i gruas që dashuron, Nuk ka mundësi që të përshkruhet. Është tamam si një jehonë Që sa bën "blic" dhe zhduket. Të hyn në zemër si një psherëtimë Dhe ngjet me një gjurmë vetëtime Është e gjitha si një drithërimë Si një e ndalur fryme. Jep e jep që ta regjistrosh Po a regjistrohet një dritë? Këtë vështrim mund ta pëprjetosh Si një diell të ngrohtë në shpirt.

2021

Tiranë,10 shkurt 2023


14 views0 comments

Commentaires


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page