top of page

Nje zë shkencor për Nacionalizmin


Illo Foto, studiues

Nje zë shkencor për Nacionalizmin

( Persiatje , per nje liber politik te doktoratures )

Nga : IIlo Foto- Studjus

Rafti I librave te mi , nuk mund te quhet biblioteke . Ne kete raft gjeta librin “Ligjerimi nacionalist ne Shqiperi “ , liber me 160 faqe, megjithe referancat , qe kapin 11 faqe, me autor Enis Sulstarova . ështe teme doktorature e autorit dhe botuar ne vitin 2003 , nga shtepia botuse “Aferdita “ .

Ne kete perseiatje modeste , do te perqendrohem te karakteristikat e vecanta te librit te doktoruar , qe na ka sjelle , autori Sulstarova . Nuk do te shmang ndonje mangesi , qe besoj , do t’I vleje autorit .

U ndieva shume mire , qe nje teme doktorature levronte nacionalizmin shqiptar , nje teme , qe i kane perkushtuar jeten atdhetare me emer , Konica , Noli , Fishta , De Rada gjithe Diaspora , me ne krye allvanitasin e shquar, Aristidh Kola dhe vecanerisht arbereshet , qe flasin nga katedrat universitare shqipare . Nivelet e sotme te nacionalizmit , perbejen nje problem , qe kerkon me shume vemendje .

E perbashketa e te tera krijimeve postkomuniste , ka qene ideali i bashkimit kombetar , pavaresisht rrugeve te ndryshme dhe afateve , qe parafytyrojne dhe propozojne .

Shkrimet politike dhe ideollogjike , kane sjelle información shkencor te bollshem , per t’ju kundervene ideollogjise dhe politikes enveriste . Mos harrojme se Ai shtet ngriti nje maqineri propogandistike te jashtzakonshme , ne te gjitha qelizat e jetes shqipetare . Nacionalizmi , nuk degjohej askund .

Ende ka mbeturina ideollogjike te asaj periudhe . Ideollojia , nuk eshte rrobdeshamber , qe e cvesh , pas nje banje te nxehte demokratike .

Botime serioze , qe i jane kundervene ish sitemit monist , jane “Rrnoj , per me tregu “ I At Zef Pllumbit ,Prodhimtaria letrare e Pjeter Arbnorit, shkrimet per perndjekje te S. Ngjeles , F. Lubonjes , V. Bekteshit , Ate bir Lubonja , librat memorial te te burgosurve politike , qe jane quajtur letersia e burgut, me ne krye shkrimet e Visar Zhitit . Te rendesishme jane dhe botimet e z. U. Butka , natyrisht te çveshura nga ekstremizmi .

Nepermjet ketyre librave brezat mesojne cili ishte monizmi , por botimet e kohes se monizmit ishin me shume dhe nga brezat, qe kane jetuar ate kohe , sillen mjaft dukuri , qe I thurin hymne atij sistemi . Produkt te ketyre dukurive , jane Partite komuniste te rikrijuara dhe organizimet enveriste , post moniste . Ceshtja eshte , qe nacionalizmi , te triunfoi mbi interrnacionalizmin , qe predikonte ideollogjia moniste .

Simbas Sulstaroves , perpjekjet , per krijimin e ndergjegjes kombetare , zen fill , me “Lidhjen e Prizrendit “ . Sundimi i gjate Osman , metodat percarese dhe asimiluse , rrezikohej identiteti kombetar . Sulstarova ka idejuar te gjitha etapat e rritjes se nacionalizmit shqiptar , si brenda vendit dhe ne diaspore . Prekusore te bashkimit te Shqipetarve , ne nje shtet te vetem , duke bashkuar ish 4 vilajetet .

Ja si e ka parafytyruar Naimi , bashkimin kombetar : Gjithe ç’jemi shqipetare / jemi nje fis e nje fare / kemi te tere nje shprese/Nje gjak , nje gjuhe dhe nje bese .

( Libri Sulstarova Ligjerimi nacionalist shqipetar f 33 )

Ne kete poezi te Naimit , jane dhene te tera karakteristikat e bashkimit rreth kombit . Ne se do te realizohej kombi , sipas parafytyrimit naimjan , kjo do te ishte Shqiperia natyrale , qe nuk u realizua dhe vijon te jete komb i copetuar . Identiteti kombetar shqiptar , ka qene kryefjala e rilindjes kombetare .

Sami Frasheri , ne menyre te detajuar u drejtohej Shqipetarve , ne vepren e vet “Alfabetare e gjuhes shqipe shkruan … “Gjithe ata njerez , qe gjenden ne nje vend , e flasin nje gjuhe edhe , qe kane nje pale zakone e nje fare te rrojturi , thuhene nje komb “ .

Keto thirrje te frashellinjve pergatiten opinionin , per te hapur “lidhjen e Prizendit “ , qe eshte kurerizim I bashkimit te shqiptarve rreth kombit te tyre te lashte . Lidhja u be fillimi I veprimtarive te gjera letrare dhe patriotike , duke I dhene forme kombit , perpjekjet , per ate paten filluar , qysh ne epoken e Skenderbeut . Kombet linden shume me von.

Ne se “Bes-lidhjae Lezhes “ konsiderohet djepi i lindjes te nacionalizmit shqiptar , Rilindje kombetare , u be vatra , ku u zhvillua dhe u konsolidua nacionalizmi , qe hodhi rrenje ne ndergjegjen e popullit shqiptar . Gjat rilindjes ceshtja kombetare u maturua brenda parrulles atdhetare : “Nje gjuhe , nje komb , nje atdhe “ .

Shume veprimtari kombetare , u fuqizuan ne diaspore , qe ne rrastin shqiptar , ishte shume e gjere dhe aktive .

Besimet fetare zhvillohen brenda kombit . Rilindasit vune re se individe percares , perdorin ndarjet fetare , per te dobesuar kombin , sepse kombi presupozon bashkim monolit , sipas parrulles, qe lart permendem. Perballe ketyre veprimtarive percarese , spikati vjersha e fameshme e Pashko Vases , me titll “ O moj Shqypni “ . Vargjet e famshme te kesaj vjershe – poeme , i recitonin shqiptaret , qe nga bangat e shkolles , deri ne forumet e shtetit . “O moj Shqypni e mjera Shqypni , gjemonte poema , Kush te ka qit me krye ne hi dhe perfundon me dy vargjet lapidare. “Mos shikoni kisha e Xhamija , feja e shqiptarit eshte shqiptaria”.

( libri , “ligjerimi nacionalist shqiptar “. Faqe 37 )

Te sakrifikosh besimin fetar , per kombin eshte atdhetarizem sublim, per te gjithra kohrat .

Ndervaresia fetare krijonte probleme te medha , ne percarjen kombetare . Fan Noli u perball me kete fakt tragjik dhe pas shume perpjekjesh arriti te krijoi autoqefaline e kishes ortodokse , nga vartesia , prej kishes greke . Kjo ishte nje fitore kaq e madhe e nacionalizmit sa qe u quajt “qeverri ne mergim “.

Te tere rilindasit , me ne krye frashellinjte , sakrifikuan jeten , per kombin , simbas shprehjes “Me pushk e pene , per Memedhene “ .

Kauza rilindase , u ndoq me te njejtin vullnet dhe devotshemeri , nga intelektualet e viteve 30 te shekullit 20 , qe mund te quhen rilindas te koheve te reja . Fishta , Noli , Konica , Kristoforidhi , Xhuvani , Migjeni , Skiroi ,ishte plejada , qe e mbajti te ndezur atdhetarine , e trasheguar nga brezat .

Ne pragun e luftes dhe gjat saj ndodhen te tjera zhvilime , ne pajtim me situatat politike , qe solli pushtimi fashist . Pervec strukturave te luftes me arme , qe u paraprine nga Partia Komuniste e lidhur me Titon , u krijua organizata e “Ballit kombetar “ . Kjo organízate me fryme te paster nacionaliste , u krijua nga njerez te sprovuar dhe te ditur , qe perbenin ajken e inteligjences se kohes . Ne krye u zgjodh Mita’hat Frasheri , pasuar , nga Abaz Ermeni , Lef Nosi , Isuf Luzaj , Bahri Omari , Ali Kelcyra e te tjere te ngjashem .

Keta intelektuale , perpiluan programin e organizates , qe u quajt “Dekameron “. Nuk dihet c’drejtim do te kishte marre lufta , nen udheheqjen e Ballit , por Partia komuniste , ne konferencen e Mukjes e ne vazhdim , e spostoi alterrnativen e Dekameronit dhe realizoi fitoren , duke vendosur pushtetin monist . Kreret e Ballit , qe nuk munden te largoheshin nga vendi , u perndoqen , u burgosen , u pushkatuan . Alterrnativa e Ballit u asgjesua dhe ne Shqiperi monizmi sundoi ,per 45 vjet .

Te dy forcat kryesore politike te kohes se luftes , veprimtarive te tyre ju vune emra nacionalist , sepse me kete thirrje do te siguronin mbeshtetjen e popullit, qe ishte brumosur me mesimet e rilindjes kombetare .

Balli , u quajt “Balli Kombetar “ , e para organizata , qe mbante monopolin e nacionanalizmes . Partia komuniste , qe udhehoqi luften , e emertoi ate , “Nacinale - clirimtare “ . Nuk mund te luftosh , per popullin dhe vendin , pa qene i frymezuar nga ndjenja e fuqishme nacionaliste . Natyrshem pesoi krisje , nga propaganda e çfrenuar e Internacionalizmit , qe reklamonte blloku komunist .

Ne vitet e tranzicionit , flitet me kufizime , sepse greku nuk e njef problemin çam , por dhe fqinjet jane shume te ndjeshem , ndaj nje Shqiperie natyrale , qe ata e quajne “e madhe “ .

Nacionalizmi natyrshem u venit , ne kohen e monizmit , sepse Enveri nuk ndertoi mardhenie miqesore , me asnje shtet ku tradicionalisht diáspora , pat bere emer. Zogu , me gjith te metat e renda , diasporen e mbajti prane atdheut meme .

Ne pushtetin monist , nacionalizmi , nuk zihej ne goje . Per ate sistem ideali ishte interrnacionalizmi . ç ‘eshte ky term ? Eshte thjesht nje absurditet , jo vetem politik , por dhe llogjik . Kur folem , per kombin , midis te tjerash , permendem gjuhen . Ky eshte elemnti kryesor i nacionalizmit . Ne kete rrast , duke folur , per interrnacionalizem , i vihej kryq nacionalizmit .

Kete situate , autori , Starova e illustron me nje fakt konkret . Enver Hoxha , shkroi nje “veper” me titull “Dy popuj miq “ , ku behej fjale , per miqesine Shqiptaro- greke . Ne kete liber , Enveri , pati rrastin e arte , te permendte tragjedine came , qe ishte ende e fresket dhe Enverin , nuk e pengonte askush , per ta trajtuar kete teme te nxehte . Mjafton ky fakt , per te karakterizuar Enverin , si megalloman , por asnjehere idhtar i kombit te vet, shkruan autori i librit .

Emigracioni u hapi syte njerzve , qe ngjanin si te liruar nga rezervati. Bota jashte ishte ndryshe . Te 50 vitet u quahjten humbje kohe , per Shqiperine , ne mes te Europes .

Emigrantet e shumte , u adoptuan me jeten kapitaliste , me te mirat dhe te metat e saj . Pati dhe qendrime ekstermiste , qe ceduan , ne mohimin e kombesise . Nderruan emrat dhe fete . Disa u adoptuan me shume se ç’pritej , por triumfoi pozitivja . Nuk u harrua Atdheu, gjuha , zakonet . Triumfoi nacionalizmi historik .

Emigracioni i ri u lidh ngushte me rrenjet . U be pjese e tradites se Diaspores atdhetare shqiptare . Ne aspektin ekonomik , te ardhurat nga diáspora , krijuan nje industri te re, te harruar , per Shqiperine e izoluar nga bota . Mediat ne Atdhe dhe Diaspore , mbajten lart atdhedashurine e ndezur nga Noli , Konica , organizata “Vatra “ dhe diáspora e vjeter . Aktualisht nacionalizmi eshte nje dhe i pa ndare

Kjo atdhedashuri spikati dhe u dimensionua me çlirimin e Kosoves . Me kete evinement , nacionalizmi shqiptar u ridimensionua . Mori tiparet qe kerkon historia , per kombin shqiptar . Partite politike , brenda dhe jasht Atdheut meme e kane nje kapitull vital , bashkimin e kombit , ashtu sic e ka bere historia , perpra se te nderhynin fuqite e medha, qe krijuan nje Jeruzalem ballkanik . Natyrisht natyrat nacionaliste te subjekteve politike , jane te ndryshme . E arthmja e komnbit te bashkuar , kalon , nepermjet integrimit europjan te Shqiperise dhe fqinjeve .

Autori i librit , qe kemi ne studim , ka permendur citate nga dijetaret shqiptare Baleta dhe Ferraj . Keto citate i kam komentuar , brenda kumteses , per librin . Tani do te citoj , ne ligjerate te drejte te dy keta autore , qe ka permendur aspirani i doktoratures.

Ne nje nga referancat e shumta te Baletes , auori vecon:

“Shqiperia duhet te heqe dore , nje here e pergjithmone nga aleancat mbi baza ideollogjike. Nuk ka nevoje te jemi me mbrojtes te krishterimit , si ne kohen e Skenderbeut , as te mbrojtjes te marsizmit , si ne kohen e Enver Hoxhes , pa vene ne vije mbrojtejen e interesave tona themelore kombetre “.

( Libri i Sulstaroves faqe 122 )

Nga ajo , qe cituam , duket qarte se Shqiperia eshte ne nje periudhe , qe nuk ka kohe per te humbur , per problemin kombetar. Besoj se autori ka parasysh edhe trajtimin e percipte , qe i eshte bere nga qeverrite e tranzicionit , per ta pasur mire me Greqine , Serbine , Maqedonine e veriu , Malin e zi . Autori fokusohet ne problemet e Shqiperise , per problemet kombetare , qe nuk jane e ashtuquajtura “Shqiperi e madhe “ , por Shiperia natyrale .

Vend te merituar , ne librin e dokturatures , ze edhe dallimi , midis temave , atdhetarizem dhe patriotizem , qe shqiptaret i kane shqyptuar me shenjen e barazimit . . Ja si shprehet Ferraj :

“ ……kjo ka qene karakteristike e enveristeve . Perpjekja synon te perjashtoje territoret , jasht kufive te Shqiperise londineze , nga parfytrimi , per atdheun .“

( Libri i Staroves faqe 119 )

Te dy profesoret rrahin ne nje pike : perfytyrimin e Shqiperise natyrale , kur flasim , per kombin dhe nacionalizmin . Drojtja , qe kane qeverrite zyrtare , per problemin madhor kombetar , duhet te marri fund . Shqiperia ka mardhenie ekonomike dhe fqinjesie , por krahas tyre , madje dhe mbi to , qendrojne intersat kombetare, qe i jane mohuar Shqiperise , per te kenaqur egoizmin e fqinjeve lakmimtare

Libri doktorantit Starove , eshte nje model i librit politik , por pa politike nervoze . Ne kete liber jan kritkuar forcat politike perpara dhe pas tranzicionit , me fjalorin politik , pa qene nevoja e sharjeve , dhunimeve shkrimore dhe fjalorit banal .

Ne librat dhe aq me shume , ne gazetat , kur trajtohet nje problem politik , leshohet fjalori I zakonshem , kunder kundershtarit.

Te mesojme nga kultura e njerzve , qe shkruajne probleme te thukta , me fjalet me te thjeshta te fjalorit te shqipes , sepse ne kete menyre bejme , per vete me shume lexus dhe i dalim , per balle , problemit , qe shtrojme , per zgjidhje .

Pervec aneve pozitive , qe mbart , me shumice , libri i zotit Starova , une mendoj se ka dhe nje te mete te rendesishme , qe po e sqaroj ne paragrfin me poshte .

Autori , duhet te kishte sqaruar se revolucioni demokratik nuk u zhvillua nen praktiken demokratike , qe meritonte . Pavaresisht zhvillimit ideollogjik paqesor , ndodhen tronditje publike , sic ishin piramidat , qe sollen tronditjet e 97 , hapjen e depove te armeve dhe gjithe tronditjet e tjera , deri diten e botimit te librit., qe eshte viti 2003 .

Menyra e qeverrisjeve , mbeti prapa idealeve te zhvillimit kombetar . Askush nga atdhetaret rilindas , nuk do te kishte dashur regjime autokratike postkomuniste , qe ndodhen .

Doktoratura , sado , qe eshte ndryshe nga nje liber i botuar , thelbi i se vertetes mbetet i pa ndryshuar .

Nuk eshte as racionale , as shkencore , ta mbyllesh

nacionalizmin , brenda ,mureve te fakultetit , ku ti mbron

doktoraturen , duke u mjaftuar ne pak fraza te Baletes dhe Isamedin Ferraj , kur pas viteve 90 te shekullit kaluar dhe ne vijim ,jane shkruar dhe vijojne te shkruhe qindar vepra me fryme nacionale , qe e kane mohuar te kaluaren moniste te kombit .

Mjafton te permendim romancieret , qe kane botuar dhe botojne vepra te shquara si P. Arbnori , U. Butka Frederik Reshpja , Rexhep Qosje . etj. Lista eshte shume e gjate dhe vijon te rritet sepse nacionalizmi eshte ideal , i perqafuar nga masat e gjera dhe gjen shprehjen , ne te gjitha botimet dhe portalet , qe funksionojne, pas 1990 .

Te flasesh per nacionalizmin shqiptar dhe te mos , prekesh perpjekjet dhe botimet e Aristidh Koles , eshte mangesi e pa falshme . Ceshtja çame sot eshte nderkombetarizuar , por ne kohen , qe ke botuar librin ti , kishte botime serioze shqipetare dhe te huaja . Ti ke deryrimin e autorit , t’i permendesh , qofte dhe duke i kritikuar . Portalet e shumta shqiptare , ne diaspore kane zhvilluar dhe vijojne te zhvillojne nje debat te rendesishem shkencor , per nacionalizmin shqiptar , qe ti je i detyruar t’i perfshish , ne botimin tend , prandaj quhet botim , sepse merr pjese gjithe bota ne lexim dhe komunikim . Me qe ti pate vendossur ta lije kaq siperfqesore problemin e nacionalizmit postmonist , le te qendroje ne botimin e doktoratures , por autori merr pergjegjesi me te thella , se sa nje aspirant , qofte dhe doktorant , qe shume tagent , t’i permenda ne kete shkrim .

Mbi te gjitha jane vitet , kur ndjenja nacionale eshte materjalizuar me luften e UCK , ne Kosove dhe trojet shqiptare ne Maqedoni . Eshte krijuar shoqata Cameria , jane shkruar mijra faqe memorjale ,per Camerine , Diasporen dhe minoritet shqiptare . Ne gjithe kete stuhi nacionaliste , autori i doktoruar na permend pak citate te Zz Baleta dhe Ferraj . Nuk mund te mbetet doktoratra brenda mureve te fakultetit , ku ju eshte dhene e drejta petagogeve , per miratim te grades shkencore . Profesoret e nderuar e pranojne doktoraturen edhe me kete mangesi , por masa e gjere e lexusve , ka pretendime ,per tu rrahur problemi ne gjithe gjeresine e tij . Provimi ne auditor , eshte me i thjeshte se provimi , qe jep si autor, perpara lexusve .

Botimet , per kete problem te thuket , jane te shumta . Une do t’I rekomandoja autorit, nje shkrim te te freket , me autor Dr. Terziu , botuar ne “Fjala e Lire” , ne Shtator 2020 . “Patriotizmi shkruan Terziu eshte ndjenje , me shume se koncept . Sipas Orwell , vijon Terziu , eshte ure lidhese , midis te shkuares dhe te ardhmes “. … Ne paragrafet pasardhes , Terziu thekson: “ Ne vend te Beses , qe i dallon shqiptaret, gezimi ne rrjetet sociale , eshte te sigurojne nje pasaporte , qe i degdis, ne skutat e errata te emigracionit “.

Nuk dua te nderhyj ne privatesine tende , por si lexus , gjykoj se keto dy fraza te nje artikulli , japin me shumeinformacion , se sa pjesa e trete e librit tend . Kjo eshte arsyeja , qe te keshilloj ta plotesosh librin tend , per te cilin realizova , kete persiatje modeste . Illo Foto – NY - Tetor, 2020


75 views3 comments

3 Comments


fahri dahri
fahri dahri
Oct 06, 2020

Në vijim të komentit tim të djeshëm:

Dekadat e mbas shekullit të XX, të cilat ashtu si miku jonë Illo, po i jetoj edhe unë me të tjerë, na lejojnë të arrijmë të përcaktojmë se ato janë dhe po përballen me vështirësi të mëdha, pengesa të pa parashikueshme që vazhdojnë të ndodhin kundër kombit tonë, në drejtim të asimilimit,. Metoda dhe mënyra të gjithfarëllojshme, deri edhe ndërrimin e besimit fetar, të konvertimit të emrave, të toponimeve duke arritur që të hiqen, zhduken nga hartat dhe historia emrat e krahinave tipike etnike pellazgo-iliro-epirote. Metoda të kamufluara, duke shfrytëzuar vështirësitë ekonomiko-politike të vendit tonë, rrjedhojë e paaftësisë udhëheqëse, përdoren kundër nesh me nxjerrjen e vështirësive në lëvizjet e lira, blerje politikanësh, analistësh,…


Like

Fahri Dahri
Fahri Dahri
Oct 05, 2020

Është një e vërtetë kjo që trajtohet, por për tu kuptuar kërkon moshe, dije, përvoje dhe, patjetër trashegimi brezash.

Lexoj studimin shkencor, serioz të mikut tonë Illo Foto, dhe kuptoj shqetësime therese të këtij intelektuali, i cili na ndikon fuqishëm që të mendojme dhe të bashkëpunohet nga të gjithë institucionet shtetërore dhe jo shtetërorei për një ringritje të ndergjegjes kombëtare. Dhe ka shumë të drejtë.

Historia e një kombi nuk mundet të thjeshtohet në aktualutetet e disa dekadave, cilatdo të jenë ngjarjet dhe sado të vështira të jenë ato, gjithmonë ne këndvështrimin e plus - minuseve të nivelit të rritjes apo uljes së qendrimeve ndaj ndërgjegjes kombëtare.

Njohja e historisë sonë lidhur me qendrimet ndaj ndërgjegjes kombetare, na jep mundësi…

Like

Resmi Osmani
Resmi Osmani
Oct 05, 2020

Analize interesante per nje teme qe vazhdon te mbetet aktuale, si nje aspirate mbareshqiptare, per shqiperine natyrale(jo te madhe).Mbetet i hapur problemi i bashkimit Kosove-Shqiperi, qe ka qene edhe ideali i Adem Jasharit dhe gjithe deshmoreve dhe heronjve te UÇK.ne kohen qe Serbia nuk e njeh republiken e Kosoves, bashkimi me Shqiperine do t'u jepte fund gjithe atyre dukurive politike qe zhvillohen sot me Serbine, pasi ajo do te kishte te bente me shtetin Shqiptar, pjese e te cilit do te ishte edhe Kosova. Si pjese e nacionalizmit pozitiv do te ishte edhe kujdesi i shtetit shqiptar, me te gjithe menyrat, per Shqiptaret qe banone ne trojet e tyre ne Maqedonine Perndimore, atyre te malit te Zi, Lugines se Presheves

Like

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page