top of page

Një turne me biçikletë në Shqipëri


Përsëri në pedalim

(Një turne me biçikletë në Shqipëri)


Nga CK Baker


Një udhëtim në Ballkan

me familjen në tërheqje

dhe Cikli Albania

për të nisur shfaqjen.


Aty ishte Erlisi dhe Rimi

(dhe Junid për të gjurmuar)

një itinerar

që nuk do të shikonte prapa!


Ndalesa e parë Tirana

në qendrën e qytetit

me kafene dhe bare

dhe bollëk muzikor.


Kishte aludime në ajër

të një kasti komunist

që qyteti i gjallë

kishte kaluar prej kohësh.


Një anije për në Ohër

dhe lundrimi në liqen

florën dhe faunën

nuk la asnjë gabim.


Dreka në tarracë

dhe një udhëtim në Shën Naum

Manastiri

…aq paqësore dhe e qetë


Rrafshnaluam deri në Korçë

përmes një toke lara-lara

barinjtë dhe dhentë

mbajti aq shumë sharm.


Një turne nëpër qytet

me nota kulturore

rrugët me kalldrëm

përtej qortimit.


Një ngjitje nëpër male

në shi me bubullimë

në fermën e Sotirës

çfarë domeni i bukur!


Kishte dhi dhe gomarë

dhe qentë e vjetër të sjellshëm

por e preferuara e të gjithëve

ishin derrat e rrahur!


Ne flinim si bebe

dhe u largua mnë mëngjes

nëpër pyllin e lartë me pisha

dhe ara me misër,


Poshtë nëpër male

dhe lumenj e përrenj

"prejardhja presidenciale"

ishte një ulërimë absolute!


Një shtrirje e saposhtruar

(afërsisht 17 mijë!)

Jaglin ishte i fikur

dhe në rrugën e saj!


Një bujtinë për drekë

në fshatin Benjë

Raki e mbrëmjes

do të kishte hakmarrjen e saj!


Tek pishinat e shenjtërores

(përtej urës osmane)

shëruese dhe qetësuese

e kurrizit mrekulli.


Në luginë

dhe mbi grykë

në Gjirokastër

ku u farkëtuan rrënjët.


Rrugicat dhe rrugët e ecjes

dhe rrugë të ngushta të qeta

kështjella dhe kisha

që nuk pësoi disfatë.


Një qytet me tregime

me një të kaluar historike

shijuam ndërtesat

dhe derdhja e murit të bardhë.


Nisja për në Sarandë

…bregu i Jonit!

një traget i vjetër fshatar

dhe rrënojat, me fantazmat.


Vendi i Butrintit

“...nga një botë e shkuar”

kemi udhëtuar në kohë

me një ninullë.


Korfuzi në distancë

Himarë në dorë

ne notuam në oqean

dhe pimë në plazh.


Nga Himara në Vlorë

një ditë spektakolare!

7 kthesa në majë

sa pamje e gjirit!


Shirita flokësh dhe shantazhe

kaq qetë e ngrohtë

“...kofshët po digjen

si një stuhi rrufe!”


Dreka në kulm

dhe deri në Vlorë

duke rritur shpejtësinë

dhe një ulërimë e fuqishme!


Erërat jashtë vijës bregdetare

dielli në një lartësi

erërat dhe tingujt

si fluturojnë zogjtë e detit


Shtrirja përfundimtare

me përfundimin në pamje

kaluam kufirin

…Ekuipazhi Peloton!

9 views0 comments

Kommentare


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page