top of page

NJË LULE MBI SHKËMB…


QAZIM D. SHEHU

NJË LULE MBI SHKËMB…

Një mijë lule në lëndinë,

Lulet në të zonjave duar,

S`ia marrin dot bukurinë

Mbi shkëmbin e urtuar.

Në palcë të gurit kur i hodhi

Rrënjët ,s`dihet ç`hoq,

Sa edhe egërsinë drodhi

Dhe shkëmbi krejt u mrrol.

Askush s`e di ,si ka mundur

Ftohtësisë t`i japë shkëlqim,

Para saj mbetet i humbur,

Para brishtësisë që farfurin.

Ndërsa gjithkush e harron,

Këtë kryeneçësi të brishtë,

Kur për lulet nuk drithëron,

Dhe për fatin e tyre të trishtë…

DASHURISË

Mbi rrugë,anash ,me ngulm

Shkund reflekse dashuria,

Zjarrmon fshehur tek unë

Si e përzënë nga shtëpia.

Pse, ku tjetër ka shtëpinë

Veç tek unë ajo e ka,

Pa leje do të ikë,

Me lutje seç e mbaj.

Rri, i them,nuk gjendet

Shtëpi tjetër për ty,

Nëse ikën , sekretin

Më ler për tjetër dashuri…

STUHIA

Gjigant i lodhur i stuhisë

U shkreh tek prag i derës,

Të zhdukej duke u gremis

Gjinjve të humnerës.

Ç`peng e detyroi të vinte

I shkrehur si marrok,

A mos një zog që cicërinte

I falur nga ai kot?

Me zë psherëtinte

Në gjethet që shiun shndërronin

Në lot…

E BUKURA E DHEUT

Supezbuluar në një sallon,

Ku ndjesia m`u ftoh,

Për një çast më ngjau se

Të Bukurën e Dheut shoh..

Të jetë ajo, mos jetë ajo

Nuk e di pse m`u faneps,

Po e Bukura e Dheut nuk shko

Tek ai që jep para për seks…

10 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page