top of page

Një lituanez paguante shtetasit e BE-së për pasaportat e tyre që ngjanin me shqiptarëNjë lituanez që pagoi njerëz për të përdorur pasaportat e tyre për të provuar dhe siguruar hyrjen në Mbretërinë e Bashkuar për shtetasit shqiptarë është burgosur pas tetë vjetësh në arrati.

Irmantas Zvybas, 30 vjeç, paguante deri 800 pound seciln për pasaportat e BE-së, përpara se t’u jepte atyre personave që dukeshin si bartës, tha Agjensia Kombëtare e Krimit.

Zvybas, i cili kishte jetuar në Manchester para se të ikte, pastaj shkoi me ta në Britani të Madhe, megjithëse iu mohua hyrja.

Ai u burgos për 10 muaj në Gjykatën e Kurorës në Manchester. Kundërvajtjet e Zvybas u zbuluan në 2011 dhe ai u largua nga Mbretëria e Bashkuar në vitin e ardhshëm, kur u dha një urdhër për arrestimin e tij. Agjensia tha në fillim të 2011, Zvybas pagoi për të "marrë në zotërim" pasaportat e ligjshme të BE-së të mbajtura nga të njohurit e tij.

Ai më pas udhëtoi për në Itali dhe Francë për t'u dhënë dokumentet një numri shqiptarësh që donin të hynin në MB dhe "bartin ngjashmëri fizike".

Ai pastaj i shoqëroi ata në Mbretërinë e Bashkuar, por "asnjë prej klientëve të tij nuk u dha hyrje", tha zëdhënësi.

Në gusht 2011, një nga mbajtësit e pasaportave të paguar nga Zvybas u arrestua dhe më vonë u burgos për dy vjet.

Zvybas atëherë u zbulua se ishte larguar nga Mbretëria e Bashkuar dhe një Urdhëresë Evropiane e Arrestimit u dha në Janar 2012.

Ai u arrestua në Aeroportin Riga të Letonisë më 13 tetor 2019, u ekstradua në Mbretërinë e Bashkuar dhe më vonë pranoi dy akuza se ndihmonte imigracionin e paligjshëm, shkruan BBC.

41 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page