top of page

Një këngë për Presidentin turk


Një grup muzikor tradicional në Shqipëri ka kompozuar një këngë për Presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan për të treguar vlerësimin për kontributet e tij në vend.

Grupi i muzikës iso-polifonike Gjergj Arianiti Mallakaster, i kryesuar nga Guri Rrokaj, postoi një video në YouTube të "Këngë për Presidentin Erdogan". Ai thekson kontributet dhe mbështetjen nga Turqia dhe Erdogan për Shqipërinë dhe përmend njësitë e reja të strehimit të ndërtuara në Laç dhe Kurbin pas një tërmeti shkatërrues që goditi vendin e Detit Adriatik në nëntor 2019.

Shtëpitë u ndërtuan nga agjencia e strehimit e mbështetur nga qeveria e Turqisë, TOKI.

Kënga gjithashtu shënon një spital që do të ndërtohet në qytetin jugperëndimor të Fierit.

"O tokë, kam një lajm të mirë që përhapet në të gjithë botën," thotë lirika. "Erdogan tha, Shqipëria do të ndihmohet nga shteti Turk, dhe Ankaraja tregoi dashurinë e saj për Shqipërinë" dhe krahason afërsinë midis dy kombeve si nënë dhe fëmijë.

Gjergj Arianiti Mallakaster i dërgon urimet e një jete të gjatë presidentit turk në fund të pjesës.

Iso-polifonia është një pjesë tradicionale e këngëve popullore shqiptare, veçanërisht e përhapur në zonat jugore të vendit.

24 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page