top of page

Ndahet nga jeta në moshën 64-vjeçare poeti i njohur Arben Duka


Arben Duka14 Dhjetor 2021. Ndahet nga jeta në moshën 64-vjeçare poeti i njohur Arben Duka. Mësohet se Duka vuante prej kohësh nga probleme të rënda shëndetësore.


Lajmi i hidhur është bërë me dije nga gazetari Aleksandër Çipa në rrjetet sociale.


“Lamtumirë Arben Duka! Mirëmbeç Poet i pavdekshëm!!!”.


Arben Duka lind në Labovë të Gjirokastrës. Ka mbaruar Akademinë Ushtarake dhe Universitetin “Aleksandër Xhuvani”. Ai ka ndofta biografinë më të pasur letrare dhe artistike në vend. Është autor i mbi pesëdhjetë vëllimeve poetike të botuara e të ribotuara gjer në pesë herë.

Është bashkautor në rreth tre mijë këngë duke filluar qysh nga viti 1974. Ka dhjetëra çmime si autor dhe bashkautor në gjininë e këngës, ku spikasin shtatë çmime të para në Festivalet Kombëtare të këngës në Radiot Televizionin Shqiptar. Është autor i mijëra e mijëra vargjeve humoristik dhe satirikë në shumë të përditshme dhe periodike. Duka është autor i tekstit të Himnit të Policisë së Shtetit.

Ai është “Nderi i Qarkut Gjirokastër”, “Nderi i Odries”, “Nderi i Lunxhërisë”, “Nderi i veteranëve të luftës”, “Qytetar Nderi i Gjirokastrës”.

67 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page