top of page

Ndërron jetë në moshën 80-vjeçare “Mjeshtri i madh” i humorit shkodran dhe shqiptar, Gëzim Kruja


Ndërron jetë në moshën 80-vjeçare “Mjeshtri i madh” i humorit shkodran dhe shqiptar, Gëzim Kruja. Dalja e tij e fundit për mediat ishte ajo në festën e 80-vjetorit të lindjes.

Gëzim Kruja nisi jetën në Shkodër, në vitin 1939. Karrierën humoristike e ka filluar që në moshën 13-vjeçare. Fillimet me Estradën amatore nisin që në kohën kur ishte ushtar më 1958. Më pas vazhdon aktivizimin në vitin 1960 me Estradën profesioniste të Shkodrës. Gëzim Kruja ka mbaruar në vitin 1979 Institutin e Lartë Pedagogjik, dega e Gjuhës dhe Letërsisë në Shkodër. Ka shkruar 15 komedi, 10 recitate, 2 libra me monologë gazmor. Ka interpretuar mbi një mijë role në skeçe të ndryshme dhe ka 52 vite që ushtron profesionin e humoristit. Në vitin 2004 ka marrë titullin “Krenaria e Qytetit”. Në vitin 2005 merr titullin “Naim Frashëri i Artë” dhe në vitin 2010 titullin “Mjeshtër i Madh”.

54 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page