top of page

NATË DASHURIE E PAGJUMË


NATË DASHURIE E PAGJUMË

FREDRIKO GARSIA LORKA


NATË DASHURIE E PAGJUMË


( Fredriko Garsia Lorka) u lind më 5 qershor 1898 në Fuente Vaqueros, nje fshat ne Granda, nje qytet në Spanjë dhe vdiq më 19 Gusht 1936 në Granda. Ishte poet, shkrimtar, dramaturg, drejtor teatri. Fredriko Garcia Lorka ështe i njohur ndërkombëtarisht për pjesëmarrjen e tij në Luftën civile spanjolle, ku udhëhoqi forcat anti-fashiste për të penguar forcat fashiste te udhëhequra nga Gjenerali Francisko Franko. Mendohet se Gracia Lorka është vrarë nga forcat ushtarake anti-komuniste ne fshatin Granada Alfacar. Edhe sot e kësaj dite thuhenë shumë gjëra që janë të pavërteta për vdekjen dhe vetë Grasca Lorkën.


NATË DASHURIE E PAGJUMË


Natë e lartë, ne të dy dhe hëna e plotë;

unë që qaja, ndërsa ti qeshje.

Një zot ishte përçmimi yt; ankesat e mia

të menjëhershme dhe pëllumba të prangosur.

Natë e ulët, ne të dy. Kristal dhe ndëshkim,

qaje ti në largësira të largëta.

Ankthi im ishte një grup agonish

mbi zemrën tënde të dobët rëre.

Mëngjesi na ribashkoi në krevat,

buzët në atë rrjedhë të ftohtë

të një gjaku që përhapet pafund.

Dielli penetroi verandën e mbyllur

dhe korali i jetës hapi bisqet e tij

në zemrën time mbështjellë me qefin.

Përktheu: #Faslli #HALITI

18 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page