top of page

Në katundin e zogjve


Në katundin e zogjve

(Gjyshes sime)


Tani qe perrallat nuk kane fund te lumtur

Eci symbyllur neper kopshtin me qershi

Me ka kapur malli nga krahet

Te kerkoj te oda e miqve

Ne depon me drithra

Ne sofatin prane molleve

Nuk je !

Te kopshti i trendafilave mos ke celur ne

mbremje e mengjeseve zbukuron kishat?

E sheh sa me ka marre malli!

Perendeshe e ujrave flokeve te rrine pulebardhat

Dua te te puth duart

ne gushe ,ne shpirtin e bardhe

Me ore te tera te rri te krahet e tu

sepse qershorat me duken te ftohte

dhe kujtimet ulur prane dritares rrine.

Te kerkoj symbyllur neper kopshtin me qershi.

dua te ulem ne prehrin tend

te me kendosh nje ninulle.

Ose te me tregosh per princin e vjeshtes me kalin e shiut qe u zhduk ne mesnate.

E nese i ke harruar te gjitha

me kendo te sofati nje kenge kurbeti me ze larte.

Se ne katundin e zogjve

malli im te kerkon ty …

27 views0 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page