MOSHA A SHTATËZANISË

  Updated: Dec 28, 2019


  Shefqete Gosalci

  Shefqete GOSALCI

  NDJENJË

  Hënë e grisur e leckosur

  Me shikon nga qielli për karshi

  Durimi im per ty ka sosur

  Ndaj do te nisem e do te vij

  Edhe pse rruga eshte e gjatë

  E male fusha ka në mes

  Ky malli im shemb dhe kalatë

  Ndaj pa të parë ty s’ po mund të vdes

  Ti je per mua fill i zjarrtë

  Prej rrezesh malli i gatuar

  Prandaj te unë nuk ka kurrë natë

  Jam mengjes i pambaruar

  Drejt teje vij e shkoj përhera

  S’ka gjë qe ti nuk e ndjen dot

  Me emrin tënd shemb çdo humnerë

  Mbështjell me urë tërë këtë botë

  Te dua them dhe buzëqesh

  Dhe ti diçka më pëshpërite

  Kjo urë që zgjatet midis nesh

  Është dashuri mbi dashuritë.

  FOLE MBI DALLGË

  E piva kafenë e mëngjesit edhe sot

  Po dita nuk do të ulet ballë meje

  Pardje ma qëlluan kot me kot ca idiotë

  Ata që edhe diellin e kthejnë kalë beteje

  E ju luta një pëllumbi të vinte tek unë

  Por ai me nje qiell pa adresë fluturoi

  Se dje nga parajsa me dhunë e përzunë

  E barot të shkrirë i hodhën në gojë

  Tashmë e kuptoi që kam hyrë në  një botë

  Që e imja s’u bë asnjëherë

  Këtu ku absurdi ushqehet me lot

  E çastet e lume miklojnë ne humnerë

  Ç’ të bëjë me ty dashuria ime

  Mbi dallgë kam ngritur fole

  Edhe shpirti m’u arratis nga ky burg i mishtë

  Mbi shtat qielli mbi re

  He fol ç’ të bëjë me ty dashuria ime

  Kjo kohë të gjitha dashuritë m’i vret

  Dhe pse me kushtoi nje mal me flijime

  Unë duart si ngre asnjëherë përpjetë.

  MEDALJONI

  Mbaj varur ne qafë

  Medaljonin e zbrazur

  Deshiroj te jem tokë

  Gjithcka nga unë të mbij

  Mes mallit e zjarrit

  Lumi të bëjë  shtrat

  Të freskoj trimin gjoksbaladë

  Që është vetëm i imi dhe i Lirisë

  Toka i ankohet nënëlokës

  Për lindje dhe vdekje të mëdha

  Gjaku ngjyros manushaqet

  Shqip t’u vie era stinëve

  Dashuria smirën përzen

  Ç’ të merr s ‘të kthen

  Mbi gjokse hedhim valle

  Dëgjoj ritualin e zemres

  Nën medaljon

  Përlotet dheu

  E guri buzëdridhur lëkundet.

  PREMIERË

  Flasim me vetëtima e rrahje

  E njëjta melodi nga e njëjta violinë

  Dhe i njëjti refren

  Në të njëjtën guackë

  I njëjti margaritar

  Dhe fat

  Heshtja ulet këmbëkryq

  Në sheshine miljona shkeljeve

  Djalli fajtor vetëvritet

  Me shishen e  verës

  Derdhet verë e mykur e shekullit të kaluar

  Nata grimos fytyrën me hithra

  Me nostalgjinë në roje

  E agun dëshmitar

  Lakuriq thejmë gotat e kristalit

  Natës i shfaqim premierë.

  HIMN 

  …erdhi ora çast

  Tri ditë dashuruam

  Në mbreterinë e ëngjujve

  Në një karneval lulesh e fotografish

  Të pashlyera

  Fshehur pas flokëve të gjata

  U bëra nuse malli im

  Ma humbe gjumin dhe mëndjen

  Ma more zemrën dhe dhimbjen

  E ëndrrën qëndise në gjergjefin e hënës

  Shikimi mugulloi heshtjen

  Me gërshetën dhe erën e blirit

  Mbi mykun e gurëve

  Nën qiellin e hirtë

  Dashuruam pa thënë asnjë fjalë

  Xixëllonjat vallëzuan gjatë me yje

  Spiranca me mbante në prill

  Me ty në krahëror

  Me dëshirën hyjnore

  Tek himni dashuror.

  MOSHA A SHTATËZANISË

  Nënës sime Gjyles që lindi 11 femijë, dhe te tjerave si Ty

  Hapin e moshuar

  Ballin rrudha plot

  Zemrën lot

  Harxhohemi pranë e pranë

  Fjalët gëlltisin njëra – tjetrën

  Dhe bien në rrjetë

  Ndihem guralec bri bjeshke

  Unë pjella jote e të gjitha stinëve

  Bletë me hoje të mbushura

  Me Ty pranë – Nanë

  Ndihem si lapsi mbi fletë

  Herë abetare, herë numratore

  E shkollës – jetë

  Erë buke e ftoi te vij

  Pranë arkës ngjyrë shekulli

  Ngjyen mallin eshkë

  Me gjuhën e sertë

  E duart damarefryra flasin për ngjyrat

  E njëmbëdhjetë luleve që mban në duar

  Në prëhër, në krah, në gji

  Ku merr forcë Oj e uruar?

  Jetën ta njomi trekëndëshi

  Djep, magje, bunar

  Mundimin ta di veç kova dhe litari i ngrirë

  Të tjerët le të heshtin

  Hyjneshë në fronin e gëzimit

  Zemrën e pjestove në emra

  Në zëra e ditëlindje

  Në orët e bardha të dashurisë

  Je vetë dashuria

  Po jetën ku e ke?.

  PASQYRA

  Shekulli i ri vetullngrysur

  Ruan mbi kështjellë

  Fidanen e vitit 1878

  Krijesa të mejmura fshehur

  Nën rrënjën katrore te formules 1244

  Hanë pjesën e trurit

  Mbetur ne Prizren e Prishtinë

  Tirana pasuron menynë

  – e sharjeve ndaj vetëvetes

  Mitrovica melodi e këputur

  Çamëria ai lot

  Sicilia këmbë djepi rrëzuar

  Satanet t’i nxorën fëmijet nga gjiri

  Thyen pasqyrën arbërore

  Si ngjyra keputur ylberit

  Shkupi me kollë Migjeni

  -han thonjët deri ne mish

  E Zara i bie një kitareje të vjetër

  Shkruan poezi per vete

  -dhe varkën e shpuar

  Tivari shkund pelerinën

  -e mykur nga mjegullat

  Pranverë e prerë në Qershor

  E Vjena flokëthinjur operon

  – nje hartë të vjetër

  Pastaj fshehurazi shikohet në pasqyrë

  Pas operimit plastik të fytyrës

  Durimit i mungon semafori

  Ballkani lëndon ëngjëllin e vet

  Rrena e enjtur përkund

  -mohimin asht e lëkurë

  Kujdes- mos nënshkruani fatin

  Me doreza.

  KAFSHIMI I PLAGËS

  Te luta Kosovë shumë herë

  Të ta puthja faqen e zhuritur

  Të ta fshija së paku një lot

  Të pashë ëndërr me stoli

  Nuse në Çamëri

  Ti kërkova duart, të majtën ma dhe

  Se të djathtën dhe gishtin e di ku i ke

  Dhe sytë e ylbertë tek ëndrrat i sheh

  Desha të të puth Atdhe, s’ më le

  S kishe kohë as atëhere, as sot

  Desha kokën në gjoks të ta ve

  Jo m’u përgjigje -digjesh

  Cilën pjesë të JO- së sate nuk po e kuptoj

  Në arenën e heshtjes vetëm unë

  e Ti Kosovë

  Mbeten të paputhura

  Mes nesh flamuri e plaga

  Dua të ta puth ballin e përndritur

  Tek hëna zë pusi

  Dua të ta bëj një djalë

  Prap njëjtë më përgjigjesh

  Vitet mi dekorove me pritje

  E vargun me ty

  S ‘ pajtohem Kosovë, s’ është viti ’81

  S’e dëgjoj as Solomonin

  Do te bëhem Rozafë, buzeçara ime e skuqur

  Dashuria dhe plaga ime e kafshuar

  Djepi, kafshata dhe unaza ime e ngjyer në diell

  Kalo Kosovë mbi mua

  Njomi buzët në murin tim të lagur.

  ÇMALLU

  Kujtesa me delikatesë ndez llullën

  Lëshon spirancën në kryeqytetin e harrimit…

  Ndez një tym me kullën

  Viti sylidhur ua nënshkruan stinëve

  Pasaportat e reja me vulë temperature e afat uji

  Pranverën e dënon me vdekje për vonesën

  E verës ja pren vetëm thonjtë

  Të mos e pengojë diellin

  Pastaj i uron vetes ditëlindjen zero

  Me një borzilok në dorë

  Ec zbathur nëpër netë gushti me xixëllonja

  Si vajzë në takimin  e parë

  Shekullit ia ngre veshët për shurdhëri

  Dhe një flakareshë fytyrës për papastërti

  Dhe hapat e gjumit për humbjen e ditarit

  Ja jep dryrin e një arke të vjetër

  Me je ftua brenda

  E merr ne prehër dhe ja lëmon flokët

  E ushqen me gji, fara kungulli dhe vaj ulliri

  E mbështjell me pelena malli

  E ja flet njeë fjalë në vesh

  Konstandin përgjërou Zotit e kujtesës

  Merre me vete edhe Zanën

  E nise nga fillimi çmalljen.

  I SHKRUJ SHPIRTIT TË SHPIRTIT ME SHPIRTE

  Shpiti im kristal i fshehur

  N’ oqeanin e pikëllimit

  Gjymtyrë e këputur Atdheut

  Nga gërshërët e pushtimit

  Shpirti im kristal i thyer

  Nga çekani i tundimit

  Paloi vitet e durimit

  Si monedha në arkë t’ kursimit

  Shpirti im kristal i thyer

  Rënë nga duart e skulptorit

  Shpirtrat n’ xixellonja kthyer

  I bëjnë dritë dhe meteorit

  Edhe Zoti do ta shkruajë

  Në ditarin e njerëzimit

  Si lufttoi në jetë një shpirt

  Ta gjejë rrugën e gëzimit

  Shpirti im ushtar i ditës

  Rrethuar me terre

  Në t’u dashtë për dritërimin

  Ta fal – merre, merre.

  PUTHJE LOTËSH

  Edhe kur s’ju njoha

  Ju dëshirova

  Ju dashurova

  Ju ënderrova si në përrallë

  Ju pikturova agimeve vesore

  Me ngjyra shpirti

  E kur u takuam

  Edhe lotët na u puthën.

  NËNTORËT DHE NËNTORËT

  Nje shekull qielli qau

  Nën të toka gjëmoi

  Dhe ndodhi kurorëzimi

  Një Nëntor në Vlorë

  Qielli e toka vunë kurorë

  Me unazë dielli

  Me sep të një ylli hëna solli ftesën- urdhëresën

  Ju mund të bashkoheni

  Pasi të keni dhënë jetën

  E vdekje jeta ndodhi

  E madhe mal

  Yllësia zgjodhi Hyjnitë

  Ne fronin  e ndritimit

  Gjaku përflaku qiellin

  Fundnëntorin e acartë ngrohu diellin

  Mbushi djepat

  Shqipen e strehoi në flamur

  Për të tjerët varret s’ patën vend

  Jeta na mbet në duar- dhuratë

  Të vritemi disa herë në ditë

  Të akuzohemi, të fyhemi, të përbuzemi

  Prap në Nëntore

  Djepin ta përkundim thatë

  Me orë të ndalur.


  #Shefqete #GOSALCI

  31 views3 comments

  Shkrimet e fundit