top of page

Mos e nxini dritën!


Poezi nga Emine S.HOTI


Me dritën dua të jetojSytë e diellit rreze artë


Duke u rritur,

Vrapoja e lumtur,

Këndoja e lumtur,

Notoja e lumtur.


Shkoja në lumin Drenica,

Në Sitnicë të Vushtrrisë,

Në ujë pasqyrohej dielli,

Pamja ime e fëmijërisë.


Fytyra dhe buzëqeshja ime,

Si hëna,si yjet,dritë e bardhë,

Fëmijët, engjëj të kësaj toke,

Janë sytë e diellit rreze artë.


Me dritë dua të jetoj


Zemra e mendja bëhen bashkë,

Jo, nuk do të derdhë më lot,

Lus perëndinë dhe zemrën time,

Dua të jem e kthjellët, e fortë.


Me besim eci në jetë,

Me besim kaloj dallgë,

Me të përballoj furtuna,

Me të ngrihem lart.


Nuk i përulem errësirës,

Të keqes, jo se jo,

Dua dritën e diellit,

Që ndriçon jetën kudo.


Dua rrezet e hënës dhe yjeve,

Dua gjithçka të ndritshme,

Errësirën e shkelmoj,

Erësirën e sfidoj,

Me ato ndeshem,

Me dritë dua të jetoj.Mos e nxini dritën!


Kush prangos zemrën e njeriut,

Dhe me dhunë justifikon ligësinë,

Ai njollos rrezet e pastra të diellit,

Dritën e bardhë me blozë e nxinë.


Natyra e atdheut tim


Për natyrën e atdheut tim,

Për atë më këndon zemra,

Ajo më jep jetë dhe gëzim,

Atje më mbetet mendja.


Natyrë e bukur në Norvegji,

Natyrë e bukur në Evropë,

Por si natyra e atdheut tim,

S`e gjej dot tjetër në botë!Yjet xixëllojnë si florinj


Ulur pranë dritares në mbrëmje,

Shikonim qiellin, ishte natë,

Yjet dhe hëna atje lart ndriçonin,

Natën e bënin si ditë të artë.


Gjyshja vinte pranë e na thoshte:

S`ishte ditë por ishte ende natë,

Duhet të flini, o vogëlushët e mi,

Mëngjesi do të vijë prapë.


Ëndrra të bukura do të shikoni,

Hëna me rreze do t`ju ledhatoj,

Yjet do të xixëllojnë si florinj,

Një rreze dielli do t`ju zgjojë.

Si shqiponjat


Ne gjyshërit tuaj ju duam shumë, o fëmijë,

Ju duam më shumë se veten dhe jetën tonë,

Për të ardhmen tuaj përherë sakrifikohemi,

Që jetën ta keni sa më të sigurt, gjithmonë.


Ju duam të mençur e t`guximshëm në jetë,

Bëni më të mirën për lirinë dhe për atdhenë,

Mos harroni kurrë, o bijë, zakonin e shqipeve:

Ato fluturojnë në qiell, në tokë e bëjnë folenë.30 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page