top of page

MIGJENI në vargjet e mia


MIGJENI në vargjet e mia

85-vjet në amshim

(cikël me poezi)


Nga Përparim Hysi


1.Thirrje MIGJENIT Nëma grushtin tënd të ligjshëm,MIGJEN! T'u bie mu në turinj politikanëve Të shoh si do dridhen atje,në"arenë" Ulërijnë si qenësallhane.

Hajde bashkë me mua në Parlament Dhe ke për të bërë sehir Dikush përtyp çamçakiz a lexon gazetë A nuk ngjajnë me qafirë? Askush tek ne që u dhamë votën Nuk vjen qoftë dhe për një takim Për vete,me paret tona,gjezdisin botën Të gjithë janë kthyer në biçimë. Nëma grushtin tënd të ligjshëm,MIGJEN ! T'i heqim që nga "skena", SE pak,po u preke interesin, Kuisin si hijena! Nëma grushtin tënd të ligjshëm,MIGJEN! Ma jep atë grusht të fortë T'i heqim nga ajo"skenë" SE ndryshe,do kthehen në skortë.


2.Poetët që vdesin të rinj Janë me dhjetra POETËT që kanë vdekur të rinj Dhjetra plagë për ta,më hapen në shpirt. Më dhimben të gjithë dhe kam dhëmbshuri I kujtoj dhe dhimbja vaszhdon,çuditërisht. Më ka ardhur keq,kur u vra Pushkini Në duel u vra Lermontove dhe SHelli u mbyt në liqen Më është dhimbsur sa s'ka ESENINI, Por më shumë dhimbje,për të pavdekshmin MIGJEN RRESHPJES i"veshën këpucë të reja" * NDOC GJETJA vdiq pa patur shtëpi. Them unë:- Përse nuk bie rrufeja Mbi politikanët tanë faqezinj? * vargu i RRESHPJES"Të vdekurve u veshin këpucë të reja".


3.Kur Enver Hoxha"vodhi" OSO BAKALLIN?!!! * Enveri e "vodhi OSO BAKALIN Se si OSOJA çeli"arkapija" Të ruajmë,-tha,- të "pastër" moralin SE "moral të patër" ka partia. -A e pat se ç'ndohi në Tepelenë? ** Dy të rinj komunistë ranë"therorë" Si mund të lejojmë një "thashëethem" Të vihen "thashethemxhinjtë" nën terror! Të ngrihemi të gjithë e t'u këputim kokën Atyre që me gjuhën e tyre na bëjnë "pis" Si mund të hedhin baltë mbi kohën, Kohën e "ndritur" të partisë? Urdhëroi:-Të ruhet morali Armiqtë do t'i ndëshkojë rrept partia Dhe ashtu si OSO BAKALLI, "DJALLI" çeli arkapija!


* OSO BAKALLI,personazh i MIGJENIT. ** Në tepelnë dy të rinjtë vranë veten se qenë të"pastër" moralisht.

4,Vdekja e KOZETËS * Hiqe dekoratë,kryeministër SE vdiq KOZETA 15-vjeçare në Vermosh. Shkele më këmbë dhe ti,ministër, Të vdesësh nga apendesiti,a nuk është paradoks?!!! Po ku ishte shteti,ky gjumash i neveritshëm? Për shtetasit nuk kujdeset,por fle e bën pallë Flake dekoratën kryeministër Dhe bashkë me ministrin,në kini ndopak moral? Bukuria,siç duket,prapë po vret Si në kohën tënde,i pavdekshmi,MIGJEN! Përmendore të turpshëm për ty,o shtet, Kjo 15-vjeçare si një anatemë. *.15-vjeçaraja ndërri jetë,pasi u mbasj 10-orë në vig,

** ka ndodhur më 5 mars 2003 dhe ,të nesërmen,presidenti dekoroi kryeminstrin Fatos Nano dhe ministrin e shëndetësisë,Mustafa Xhani.

5.Tek varri copëtuem i MIGJENIT

E kanë copëtuar varrin e MIGJENIT Vallë,ta dinë,pushtetarët?! Apo nuk ia dinë vlerë MADEMIT Pushtetarët pak dallojnë nga shpellarët. SE ndryshe,nuk ke se si mendon ndryshe Të lejosh që të prishet ky varr S'ka justifikime.As si as qyshe? Pushtetarë! Ky akt nuk ju fal! Migjeni është NDERI I SHQIPËRISË SHKODRA,pa dyshim,e ka krenari Të vihen fajtorët pra drejtësisë SE kanë ndotur një florisafi! Se flori i letërsisë është MIGJENI Këtë fakt s'duhet ta harrojmë kurrë Për SHKODRËN dhe SHIPËRINË është MADEMI Floriri nuk ndryshket kurrë. * poezitë janë shkruar në kohë të ndrysheme,por po i botoj,se është 85-vjetori i ndarjes nga jeta e MIGJENIT. Tiranë,25 tetor 2023

16 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page