top of page

ME THONI JU…


MYSLIM MASKA

                            ME THONI JU…

Si do t’ia bëjmë,

Kur s’do të ketë më

As Dritë, as Errësirë?!

Shpirtra të bukur e të mirë?

Po kush do na gjykojë

Në HIÇËSIRËN e pafundme?!...

Kur dhe bukuroshja ime më e mençura e jetës,

Ka vdekur! …Pa u lindur…

Më thoni, ju lutem…120 views4 comments

4 Comments


Kozma Gjergji
Kozma Gjergji
Oct 06, 2020

Një poezi e rrafshit filozofik për jetën dhe vazhdimësinë. Cikli i saj i pandalshëm: Brezat njerëzor vijnë e shkojnë si dallgët, si perëndimet e mëngjezet…

Kurdoherë me suksese miku im i çmuar Myslim! Përqafime! Kozmai.

Like

I nderuar miku im Vasil!

I nderuar Z. Minush Hoxha!

Une pyeta me poezine time, dhe ju mu pergjigjet mjaft bukur dhe ne menyre lakonike.

Eshte e vertete absolute, ne vetem perseritim. ( Mbase edhe duhet?!)...Une e lashe te hapur ceshtjen.

Falnderimet e mia te perzemerta. Shendet dhe suksese te keni.

Me shume respekt dhe konsiderate,

Myslim Maska


Like

Minush Hoxha

Nese kishte dikur, ne lashtesi te papërceptueshme, nje, dikush, diç qç bëri njeriun dhe të gjitha të tjerat, tia leme atij qe edhe te mendoj edhe te vendosi për këte. Është minor njeriu të miret me gjëra kaqë të mëdha.

Like

Vasil Vasili

Një nerv ekzistencial dhe dlirësues për njeriun, një cikël që mbyllet dhe ç'mbetet? e përshkon poezinë e Myslimit. Kjo poezi është një ndër kuptimet e jetës e ditur që në zanafillë, ne, brezat, që shikojmë në jetën tonë e përsëritim.

Like

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page